21 Eylül 2015 Pazartesi

BASAMAĞIN ORTASI

  Jose Maximiliano Cortes, ağır aksak, tık nefes çıktığı merdivenlerin tam ortasında durdu. Tam ortası olduğunu, üstünde yaylanıp mafsallarını gevşetmeye çalıştığı o basamağın köşesindeki kırıktan anlıyordu. Korkulukla birleştiği yerdeki kırıktan. Sağ tarafından dönüp geldiği yola baktı. Önce saymaktan vazgeçmişti, bir kırık yüzünden. Sonra okumaktan... Eskisi gibi tat alamıyordu kitaplardan. Kullanmak zorunda kaldığı okuma gözlüğü ruhunu çalmıştı satırların. Tüm benzerlik, sadece birisini daha önce bırakması olsa da her durduğunda aklına gelen ilk şey, saymayı bıraktıktan sonra okumaktan da vazgeçtiğiydi. Yazmayı da bırakmıştı. Yazdığı şey roman ya da öykü değil sadece alışveriş listesi olsa da sonuçta bırakmıştı işte. Domuz pastırması ve baton ekmek almak için listeye gerek yok.  

    Jose Maximiliano Cortes başını kaldırdı dosdoğru. Tam ortasında durduğu merdivenlerin bittiği yerde dikilen, savaş artığı asker eskisi dilenciyi aradı gözleri. Bulamadı. Her sabah işe giderken; merdivenlerin bitiminde dikilen, önündeki kutuya atılan bir kaç meteliğe kayıtsız, kirli sakalının arasında sigara dumanı eksik olmayan asker eskisinin önünde durur, yüzüne bakar, geceden hazırladığı tek meteliği kutuya ses çıkarmadan koyup yoluna devam ederdi. Yoktu. Derin bir nefes aldı; Finlandiya Uppsalla'da Ren geyiği çiftliğine çoban aranıyor ilanına başvurmaya karar verdi.  

    174 basamağı inmek için geri döndü. 
    

2 yorum:

 1. Çalışmak sinyor hose'yi yıpratmış :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladığım kadarıyla, Bay Cortes'i yıpratan hayat ve insanlar olmuş.
   Not: Bayramda rahat rahat okuyacam, söz.

   Sil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)