15 Eylül 2013 Pazar

CEMİL KIZI CEMİLE

-Arkanda kedi var...
-Kedi?
-Arkanda.

   Kırkbeş derecelik açı ile sola dönüyorum. Kahverengi parke.. tozlanmaya başlamış paspaslamak gerek.

-Ne kedisi yahu???
-Arkanda oğlum işte.

   Sağdan kırbeş derece. Tozlu parkede değişiklik yok.

-Anne sabah sabah kafa mı buluyorsun?
-Oğlum arkanda, piist.
-Miyavv.

    Bu sefer yüz seksen dereceye çıkarıyorum açıyı. Dolanamıyor peşim sıra, öyle duruyor. Siyah beyaz renkli. Alttan tekir desenleri fışkırmış. Altı yedi aylık, şaşı gözlü... Suratıma bakıyor. Kısa bir miyav. Gözler şaşı. Şaşı.. şaşş...
    Tutunmak için bir yerler de yok ki. Bacaklarımın arasında sırtını kabartıp sürtünürken kuyruğunu baldırıma dolayarak sekiz çizmeye başlamıştı bile.

-Nerden çıktın lan sen?
-Miyavv (anamdan)
-Dün de geldi, dolandı gitti.
-Bravo anne, yeni mi söylüyorsun?
-Şimdi söylüyorum ya işte! Pisst dedim gitmedi.
-O demir bastonu sen anca bize salla. Yatağına çıktı mı görürüm ben seni.
-Aaa çıkmasın yatağa, yastığa.
-Görürsem söylerim.
-Miyav. 

    Vallahi de billahi de suratı babasına benziyor. Nerlerde o baban olacak namussuz, Cemil efendi? Cemille, yaklaşık iki yıl önce kısa da olsa bri maceramız olmuştu. Eve gelmiş, babasının çiftliği gibi postu sermiş, yemiş, içmiş, tuvaletini temizletmiş, tepemize çıkmış, aynen kızı gibi sürtünmüş, oynamış, aşılarını olmuş ve bir gün çekip gitmişti. Hakkımı helal etmiştim etmesine ama pek de koymuştu sonradan hakkında öğrendilerim. Aldatılmış hissetmiştim. Ev ev gezip, yiyip içip yayılıp sonra da çeker gidermiş meğer. Dün sabah, bu şaşı genç kızla da salonun ortasında tanışmış olduk. Önce direndim tabii haliyle balkona çıkardım, bahçeye kadar uğurladım ama götün götün gidişi ve kafasının arkaya dönüklüğünden bu hikâyenin burada bitmeyeceğini de anladım. Öğleden sonra balkondaki saksıların arasından esneyerek çıakrdı kafasını, salına salına geldi, salona girdi, kanepeye uzandı ve uyudu. Yaklaşık iki saat. Arada annemin yastıklarına yerleşmeye çalıştı ama izin vermedim. Kanepeye razı oldu. Akşam dışarı çıktım. Döndüğümde sepetlenmiş kibarca. Bakındım, ne balkonda ne de bahçede izi yoktu. Ama ben bunun babasını biliyorsam ki şaşı gözleri bildiğimi söylüyor, kesinlikle yine gelir. Öyle bir şaşılık yani. Kış yaklaşırken gecelerim yine şenlenecek. Cemilin kızı Cemile, kitaplıktan gecenin bir vakti üstüme atlayacak gibi görünüyor. Aynı babası gibi. 

Cemil'in hikâyesi:                               http://halilektem.blogspot.com/2011/10/kahramanlarin-yolu.html8 yorum:

 1. hah ben de tam, adı cemile olsun, diyecektim :)

  YanıtlaSil
 2. kızlar sadık olur merak etme.kedinin erkeği de erkek.:)işte.
  olayı buraya nasıl bağladığımı inan bende bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir sadık bir sadık.. Bu kadar olur. Ulen, daha 24 saat olmadan akşamına kıçını sallayaa sallaya balkona çıktı ve gidiş o gidiş.:)

   Sil
 3. bikez kandınmı...ya bunlar var ya çok cibiliyetsiz hayvanlar bikez girdimi hayatına çıkmazlar, sonra sokak sokak dolandırır,aratır kahrederler adamı ;)
  (fazla uzak kaldım üstad yazmaktan ve yazılanları görmekten, kusura bakmıyasınız..)
  Selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bu cibiliyetsizler şimdi hava soğudu mu babalı kızlı çıkar gelir.:))
   (Ben senden beter durumdayım. Kusur ne demek, hepimizin insanlık hali.)

   Sil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)