12 Nisan 2013 Cuma

HANİMİŞ DEDEM

     Dikkat bu yazı edepsiz ve hayasız durumlar içerdiğinden çoluk çocuğunuzdan utanabilirsiniz. Utanacaksanız okumayın!

    
    Sinema merakım yüzünden zamanında  Fransız, Doğu Avrupa, İran sinemasına az bulaşmışlığım olmadı. Boyuma posuma bakmadan üniversite yıllarında Ankara Film Festivali'nin ilk yıllarında gönüllü çalışmışlığım da oldu. Sonraları içime kaçan avamlığın etkisi ile üstüne hafif şeyler alan hafifmeşrep mahalle yellozuna dönüştüm. Nerde dandik film varsa gözlerimi pörtleterek seyreder hale geldim. Aksiyon kanımda şakır şakır gezer oldu. 
    İnternet sayesinde sinemaya para bayılmaktan kurtulmuşken başka bir icat daha karşıma çıktı. Amerikanya'da yayınlanan ne kadar dizi varsa hoop ertesi gün internet ekranlarında. Orjinal altyazılı olarak hem de! Sansürden arî mis gibi diziler. Çıtır çıtır. Dadandık tabii. Velhasılı bugüne kadar da geldim. Ammavelakin son izlediğim iki dizi var ki... Hafazanallaah! Taş yağıcak başımıza. Siz kurtulabilirsiniz belki ama nah şu kadar, kayadan hallice bir tanesinin benim kafama ineceği kesin. Hayır Spartaküs demiyeceğim, eskidi o. Ayrıca epey edeplileşti, koca üçüncü sezon boyunca bir tane mi orji olur kardeşim! Pehlivanlar, huriler yarı çıplak salınıyor sadece. O kadarı plajlarda da var. 
     Bizde yayınlanmayan, yayınlansa mütedeyyin kesimin eline fersah fersah malzeme olacak olan "BORGIAS", bunlardan birisi. Borgias soyisimli nam kefere sülalenin maceraları. 1492 yılında Baba Borgias' ın Papa seçilmesi ile başlıyor dizi. Adam kardinal ama maşallah nesebi epey geniş. Mecazi anlamda değil ciddi ciddi geniş. Dört tane çocuğu var. evli barklı kadını alıp Vatikan'a kapatmış, üç erkek bir kız çocuğu peydahlamış. Ve bu adam hâlâ Vatikan'da birinci sınıf Kardinal. Son Papa bilmem kaçıncı bilmemkim, hakkın rahmetine kavuşmuş, Papa seçimi yapılacak. Nanni Moratti' nin Habemus Papam! diye anlattığı hikayeye rahmet okutacak entrika  ile bizimki seçiliyor. Rüşvetin, mevki iltizamının bini bir para. Adamın ilk icraatı, yirmili yaşlardaki bir oğlunu Kardinal atamak diğerini de Vatikan Ordusu'na komutan yapmak. Ha bir de sevgili yenilemek. Gerçi tabii, biz Türkler için parayı bulan müteahhit uygulamalarından birisi olduğu için sorun etmeyiz. Adamın iki oğlu da kendisi de maşallah sabah akşam "Papa Macunu" yemiş gibiler. Vatikanmış, Tanrı'nın eviymiş, Petrus'un yatakhanesiymiş dinledikleri yok. Sevgilileri ile kucak kucağalar. Kucaklaşmaktan kalan vakitte de krallarla, prenslerle, düklerle, müklerle kafa kafaya verip kumpas entrika peşindeler. Hele son izlediğim bölümde yok artık! dedirttiler: Hanimiş Papam, son sevgilisi ve bi' sevgilisi daha...Hem de Petrus'un yatağında. Neymiş çocuklarının anası, yeni sevgilisine akıl vermiş: Herifi göz önünden ayırma.  Bu ne kardeşim?! Adam Vatikan'ı hallettiği yetmezmiş gibi siyasi ve politik dünyayı da kucağa alıyor. Fransa Kralı'nı kafalayan, Floransa ile dalga geçen, Hasan'ın külahını Basan'a giydiren "Borgias Papası" üstüne Papa tanımamaya karar verdim. B.Arınç izlese gidip kendini tekkeye kapatır, üç ay tövbe estağfirullah çeker, ağlamaktan helak olurdu. 
     Şu ana kadar iki sezon yayınlanmış "Borgias"ı izledikten sonra bu Katolik Aleminin nasıl olup da arkasına bu kadar sazanı takabildiğini anlamaya uğraşmayın işin sırrı tövbe odalarında. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)