27 Ekim 2012 Cumartesi

ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN

  Bugün bir öykü okudum.. Yeni yazılmış, sıcağı sıcağına.. her kelimenin çıkış sancısını, her cümlenin defalarca yıkılıp yeniden inşa edilişini hissettim. Yazıcının duruşlarını, geri dönüşlerini, tereddütlerini, duygu patlamalarını yaşadım okurken. Virgüllere kılıç çekip ünlemlere teslim oluşuna tanık oldum. Üslubunu kokladım; alt dudağımı ısırdım, benim olmadığına hayıflandım. Hayır, hayıflanmadım kıskandım. Kıskandığımı anlayınca ısırılan dudağım acıdı. Onca kısa cümle arasında  iki uzun cümlenin zorlandığını görünce sevindim. Demek elden geçmesi lazım daha, dedim kendi kendime. Bir de söyleyiverdim arsızca. 
  Eline sağlık Lale.

22 Ekim 2012 Pazartesi

Faaliyet Raporu

   Tamı tamına oniki gündür yazmamışım? Çok mu?... bilmem, yazmamışım işte. Hayat durmuş mu? Hayır. Oniki gün içinde; İstanbul'a gitmişim, oradan Ankara'ya geçmişim, İzmir'e dönmüşüm; Sırra'nın gecesine kabus olup girmiş, evde kalan son buğday kırıntılarını da yemişim. (Bak şimdi, gördün mü edepsizliğimi..)  Arada bir kaç kitap okumuşum, Vus'at O. Bener ile boğuşmaya karar vermişim. Yapmışım işte bir sürü bi'şey. Canım sıkılmış, can sıkmışım, kızmışım kızdırmışım, başım ağrımış, baş ağrıtmışım... Bunları herkesin yaptığını (Sırra'nın son buğday tanelerini yemek dışında) düşünecek olursak sıradan bir oniki gün geçirmişim demek ki. Haa, unutmadan galiba benim parmak işareti işe yaramış, oniki gün içinde savaşa girmemişiz. Ama savaşkarşıtlarını plastik kurşun ve gaz bombası eşliğinde kolluk kuvvetlerine dövdürmüşüz. Büyük başarı, atlamamak lazım. Bayram gelmiş amma benim neyime. İhtimal ( ihtimal değil kesin) evde yatacağım, k,tap okuyacağım b.sayardan artık dizi mizi ne bulursam izleyeceğim. Nöbetçiyim yani. Az biraz sıkıştırın da eldeki notları kayıtları temize çekeyim; yoksa tembelim bu aralar.

10 Ekim 2012 Çarşamba

BUNU GÖRÜYON MU- 2

   Beylik bir laf vardır, "çok tutan filmin ikincisi çekilir ama ilki kadar iyi olmaz." Sinemacı değilim bilemem; ama kural bu olsa bile istisnaları olduğuna inandığım bazı seri filmler vardır. Konu ile alakası şu: Dedim ki, arkadaş bana güvenmeyin bak pis küfrederim. Sen misin ağzını açan sen misin hareket çeken... delirdi herifler; top üstüne top mermisi yağdırdılar, paşa baba gitti yumruk çekti, obüs üstüne obüsü sınıra yerleştirdikleri yetmedi, benim meşhur Gaziantep 5. Mekanize Tugayını Urfa'ya kaydırdılar; analizciler televizyonlarda işgal nerden başlar, nasıl biter konulu paneller düzenledi. Taksim'de protesto edenlere dokunmadılar ama Ankaradakileri yine gaza buladılar. Sonunda bugün hava sahasını da kapadılar. 
   Anlaşılan o ki, parmak kesmedi arkadaşları. Ha siz sanır mısınız ki ben pes ederim. Sanır mısınız ki dün meydana çıkmadım diye öyle oturmaya devam ederim. Asla! O zaman buyrun; parmaktan daha büyüğü, beladan daha belası var. Hemen aşağıda...

4 Ekim 2012 Perşembe

BUNU GÖRÜYON MU

   Kardak Krizi patladığında Etimesgut'taki tümende tank çvş. idim. Bir hafta boyunca buz gibi havada, ayağımda postallar üstümde kamuflaj ile kampette uyumaya çalıştım. Her an Trakya'ya sevk emri gelecek dediler. Uykusuz, tedirgin gecelerdi. Dağılın, geçti, emri geldiğinde ilk tepkim ağız dolusu küfretmek oldu malum şahıslara.
   99 yılının şimdi anımsamadığım bir günü, sabah işe gitmek için kapıyı açtığımda postacı ile burun buruna geldim. Adam sabahın köründe işbaşında idi. Elime bir sarı zarf tutuşturdu. Askerlik Şubesi yazıyordu üstünde. Alık alık baktım. Açtım: Sefer görev emri. Saçları biraz daha kırlaşmış, göbek çeperi genişlemiş ben, yedek asker olarak göreve çağılıyordum. Sebep, Öcalan'ı iade dalaşması sırasında aramızın iyice gerildiği Suriye'yi işgal etmek. Görev yerim Gaziantep 5. Mekanize Tugayı... teslim sürem yetmişiki saat.  O an kalp krizi geçirmedi isem bir daha geçirmem diye düşünmüştüm. Askerlik şubesi'ne gidip ne iş  diye sorduğumda, sen çantanı hazırla telefonla ulaşırız, evrak matbu idi düzeltemedik dediler. Küfür ettiğim adam sayısı epey artmıştı.
   Diyeceğim o ki, bu sefer de bana güvenip, eline Dünya Savaşı başlatabilecek yetkiyi alarak tezkere çıkardılarsa... aşağıdaki resme baksınlar; cevabım orada.

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)