25 Mayıs 2012 Cuma

KISA KISA- 7


            Sokak lambalarının çalışmadığı, otuz- kırk yıllık binaların eski ve yıpranmış pencerelerinden sızan sarı ışıklarla aydınlanan bir caddede kasım ayının mevsimleri aşan soğuğu ile daha da koyulaşan betonarmelerin gölgeleri arasından, gecenin tekinsizliği ile tezat bir hareketlilik akıp gidiyordu; arabaların kaportalarına sürtünmeden, dikiz aynalarına çarpmadan, işportacıların tezgahlarına dokunmadan yürümenin mümkün olmadığı   eski şehrin daracık kaldırımlarında.
            Başörtülü bir kadın uzun pardösüsüne sığınırken, elinden tuttuğu çocuğu çekiştire çekiştire, adeta sürüklercesine hızlı adımlarına uydurmaya çalışıyor. Karşı kaldırımda orta yaşlı bir erkek, aba kumaştan paltonun yakasını kaldırıp içine sığınıyor soğuktan korunmak için, evine götürecek dolmuşu beklerken. Geçmekte olan aracın farları, caddenin  ortasına kadar çıkıp dolmuş bekleyen adamdan kurtulmak için yaptığı manevra ile diğer taraftaki büfeye çarpıyor. Büfecinin gözleri kamaşıyor çarpmanın etkisi ile. Saydığı parayı şaşırıp yeniden sayıyor. Midyeci, henüz başladığı işin ilk müşterisine en yüksek fiyattan gecenin açılışını yaparken yan tezgâhtaki simitçi, tablasında kalan simitleri günün son müşterisine kârına zararına bakmadan ucuzundan verip,  bir an önce eve gidebilmek için uğraşıyor.
            Tüm bunlar dakikanın aynı saniyesi içinde gerçekleşiyor. Şehrin, kir ve pisliğe bulanmadan önce tonik ve kremle makyajını temizlediği saatler. Ve o kire pisliğe batmaya hazır birisi, büfeyi geçip kafasını bile kaldırmaya gerek duymadan, gözleri ayakucunda yürürken sağdaki sokağa dönüyor.

9 Mayıs 2012 Çarşamba

ÖLÜMÜMDEN KİMSE SORUMLU DEĞİL

 Su da eskidi; yüzü çarptıkça damlalara söylendi: Hep aynı...
kara noktalar, sivilce izleri. Sarı fayanstan aktı, ahir zaman.
Salona döndü. Kısa adımlarla. Tavana baktı  sonra cama, camdan görünen sokağa; 
sokak suskun. Başını kaldırdı, sarı ışığa çengelin gölgesi düştü; kabloyu aldı, gemici düğümünü yokladı. 
Sandalyeyi çekti çengelin altına; tablolardaki renklerin gölgesi gezdi sandalyenin üstünde, yüzünü okşadı her figürün, gözleri ile. -Not dünden hazırdı-
Sandalye sarsıldı  öne- arkaya, iki ayağı üstünde şaha kalktı, devrildi. Tavan esnedi. Çengelin etrafındanbir kaç parça küçük sıva döküldü yere.
Gazetede ancak yer bulabildi üçüncü sayfada: Ressam intihar etti.

5 Mayıs 2012 Cumartesi

    Bazen bir cümle gelir dikilir karşınıza, dilinizi kökünden çeker kopartır bakışları ile. Öylesine serttir ama bir o kadar da yaşamın içinden çıkıp gelmiştir; dosdoğrudur bu  yüzden. "ama" lara, " bir dakika"lara kapısı kapalıdır; "fakat" lardan selamını bile esirger.  Haklılığını yaşamdan alır, yaşama verir; apolet yapar, omuzlarında taşır. Selam durmadan geçemezsiniz. Ötesi laf-ı güzâf...
  Bazen, bir kaya  düşer önüne.. bezginliğin tıkar nefes borunu, teslimiyet solursun. İçin gider  ayaklarının altındaki çimenlere, dayanamaz sırtüstü uzanırsın toprağa, göğü seyredersin... uyumak istersin.
  

2 Mayıs 2012 Çarşamba

BALIKÇININ SÖZÜ


   Ağlara yaslamış sırtını.. altına tahta kasadan destek yapmış.
Meydanın denizle buluştğu  yerde, pervasız mı pervasız; kabadayı  mübarek belki de gözü kara yeniyetme kimbilir.  
Bir bildiği var elbet bizim bilmediğimiz; kefalin, çipuranın, isparozun yoldaşlığı hakkında.
Hava henüz  kavurucu sıcağa teslim olmamış,  rüzgâr sert; hırkalar çantalara asılı, ne oluur ne olmaz.
Bir bildiği var elbet bizim bilmediğimiz; EMEK neden tırnak içinde sualine cevap olacak.

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)