26 Ocak 2012 Perşembe

AĞLAMAKLI MUHABBETLER- ONUR OKUMUŞ

  Aslında bu kitap tanıtım yazısını, www.kedikitabevi.blogspot.com  dan yayınlamam lazımdı ama işin içinde Karşıyakalılık olunca dayanamadım. Onur Okumuş, Karşıyakalı genç bir arkadaşımız. Kaleme sevdasından haberimiz yoktu... Ta ki kitabı yayınlanana kadar. Hemen irtibata geçildi  Çekirdek Sanat ile bol miktarda kitaptan temin edilip Kedi'nin raflarında yerini alması sağlandı. Okuması yapıldı.
    "Ağlamaklı Muhabbetler", Onur Okumuş'un ilk öykü kitabı. İlk kitapları okurken her zaman   düzeltmen çalışmasının yetersizliğinden korkarım.  Ama bir kaç eksiğe rağmen Onur'un dili ve dikkati, yayıncıyı bu sefer kurtarmış görünüyor. Tema bütünlüğü olmayan ama her biri içinde melankoli ve hüznü barındıran öykülerden derlenmiş bir kitap okuyorsunuz. Belki de tema bütünlüğü burada saklı. İçiniz burulurken de gülümserken de hüzün peşinizi bırakmıyor satırlarda. Biçim denemelerine girişmeden, klasik öykü kalıplarında hazırladığı öyküler demetinden oluşan, 63 sayfalık bir kitap. Gerçi, yayınevinin tercih ettiği yazı karakteri ve boyutu da 63 sayfada kalmasında etkili. 
     Öykülerde ilk dikkati çeken nokta, Onur Okumuş'un kelime haznesinin genişliği. Kitaba adını veren "Ağlamaklı Muhabbetler" öyküsünde Karadeniz yerel ağzına hakimiyeti şaşırtıcı diye düşünürken, mekansız ve zamansız diğer öykülerde de aynı becerisini görünce  dersine iyi çalışmış bir yazar ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz.  Bir yazarın en büyük silahının sözcük zenginliği olduğu düşünülecek olursa müthiş bir donanıma sahip demektir, Onur Okumuş. Cümlelerin kurulum rahatlığı da, ayakların yere sağlam basışının müjdecisi.
      Bir kaç öyküde yaşadığı "son" landırma krizine (Denizkızı ve Pegasus- Yaz Sıcağı) ise hangi yazarda yaşanmıyor ki bu sorun, deyip hoşgörü ile bakılabilir sanırım.
       "Ağlamaklı Muhabbetler", yazın macerası merak uyandıracak kıvama ulaşmış genç bir yazarın habercisi. Ne bir erken doğum ne de gecikmiş bir kalem.  Olgunlaşmaya niyetli ve hevesli, yüzü güneşe dönük lezzetlenmekte olan bir meyve. Yolun açık olsun,Onur.

 Camgöz Kitap
Ağlamaklı Muhabbetler
Onur Okumuş
Aralık 2011
ISBN 978-605-4521-14-2
Yayın Yönetmeni
Tuncay Takmaz
Tasarım ve Uygulama
Betül Başol
24 Ocak 2012 Salı

29 OCAK GELİYOR.BU HAFTASONU ŞENLİK VAR.


  17 EYLÜL GECESİ FOTOĞRAFTA İŞARETLENMİŞ OLAN FÜZE(!) HAKİKATEN İKİ ADET, OMUZDAN ATEŞLEMELİ  OLARAK  KULLANILDI. HAVAİ FİŞEKLERDEN ROKET YAPILMIŞ.  
15 Ocak 2012 Pazar

FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KAŞARLI TAVUKLU KEREVİZ

Bu da oldu!!!
Bu işe de el attım!!!
Yazmıyorsun diyordunuz; Huysuzlanmıyorsun diyordunuz, yoksun diyordunuz; Sanat adamı oldun çıktın başımıza, diyordunuz. Alın bakalım  belayı. Hem de tepsi tepsi. 
   Baştan başlayayım. Karakolda ifade verirken polis öyle yapar zanlıya, baştan anlat kardeşimi der. Her şey, perşembe günü aksırıp tıksırmamla başladı. Sağımda solumda, ötemde berimde, kim var kim yok hastalanıp üstüme üstüme geliyordu ve ben direniyordum kaç gündür. Perşembe gününe kadarmış direnişim, öksürük ile gelen geldi. Cuma gününü evde geçirdim. Evde kalan adam ne yapar? Yemeğe sarar.  Yemeğe sarmam, buzdolabında c.tesi günü  zıkkımlanacak hiçbir şey kalmamasına sebep oldu. E, bir de dolapta son kalanları bitirme telâşı ile iki tepsi ıspanaklı- çökelekli börek yaptım.   Yemek konusunda yetenekliyimdir. Her iki alanında da. Cumartesi börek becerimin sonucunda hız kesmeden, dolapta onbeş gündür annemi bekleyen kerevizlere gözümü diktim. Bilen bilir, bilmeyen de gitsin bilenlerden öğrensin sebebini: Ben kereviz sevmem. Künahım kadar hem de. Ama yıllar önce fırında yapılmışını yedirmişti birisi fena değil demiştim. En son bir ay önce  nerden esti ise ev yemekleri yapan bir lokantada gördüm benzerini yedim. Hoşuma gitti.  Aklıma geldi, ben yaparım bunu dedim ve ilahlar ilahı "Google" a sordum, tarifi geliverdi önüme: FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KAŞARLI TAVUKLU KEREVİZ... 
    Malzemede   olmayan eklemeleri de ben yaptım. küp şeklinde doğranmış tavuk eti (göğüs), domates, soğan, yeşil biber ve sarmısakın dışında; havuç- bezelye- patatesten oluşan ek harç. Tabii malzeme fazla, kereviz de az olunca ek olarak iki büyük patates de eşlik ediverdi kereviz kafalarına. Bir de bugün pazarda bulunup alınan 'kestane mantar'.. Ama dikkatinizi çekerim, konserve ürün yok! Tüm harç TARAFIMDAN, kıvamında hazır hale getirilmiştir! 
   Her bi' şey (kereviz ve patatesler temizlenip oyulup suda pişirilmiş; tavuk eti, domates, soğan, sarmısak, yeşil  biber yağda kavrulmuş; bezelye, patates, havuç sıcak suda haşlanmış, beşamel sos hazırlanmış, kaşar peyniri rendelenmiş olarak) tamam olduktan sonra tepsiye yerleştirilip doldurulması gereken yerlere malzeme tıka basa dolduruldu. Beşamel sos gezdirildi,kaşar serpildi ve tepsi fırına verildi. Sonuç: Mükemmel... İnanmayan fotoğrafa baksın. 
   Yemek blogları, gezi sayfaları, çocuk bakımı ve gelişimi yazarları, ilişki uzmanları, aşk doktorları, insan sarrafları,  el işi- nakış hocaları... o titreme, arkadan esnesinize doğru gelen soğuk ürperti, perdedeki kıpırdama... hayır sebebi açık kalan pencere değil. Benim nefesim. Ensenizdeyim. Saygılar...

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)