4 Ekim 2012 Perşembe

BUNU GÖRÜYON MU

   Kardak Krizi patladığında Etimesgut'taki tümende tank çvş. idim. Bir hafta boyunca buz gibi havada, ayağımda postallar üstümde kamuflaj ile kampette uyumaya çalıştım. Her an Trakya'ya sevk emri gelecek dediler. Uykusuz, tedirgin gecelerdi. Dağılın, geçti, emri geldiğinde ilk tepkim ağız dolusu küfretmek oldu malum şahıslara.
   99 yılının şimdi anımsamadığım bir günü, sabah işe gitmek için kapıyı açtığımda postacı ile burun buruna geldim. Adam sabahın köründe işbaşında idi. Elime bir sarı zarf tutuşturdu. Askerlik Şubesi yazıyordu üstünde. Alık alık baktım. Açtım: Sefer görev emri. Saçları biraz daha kırlaşmış, göbek çeperi genişlemiş ben, yedek asker olarak göreve çağılıyordum. Sebep, Öcalan'ı iade dalaşması sırasında aramızın iyice gerildiği Suriye'yi işgal etmek. Görev yerim Gaziantep 5. Mekanize Tugayı... teslim sürem yetmişiki saat.  O an kalp krizi geçirmedi isem bir daha geçirmem diye düşünmüştüm. Askerlik şubesi'ne gidip ne iş  diye sorduğumda, sen çantanı hazırla telefonla ulaşırız, evrak matbu idi düzeltemedik dediler. Küfür ettiğim adam sayısı epey artmıştı.
   Diyeceğim o ki, bu sefer de bana güvenip, eline Dünya Savaşı başlatabilecek yetkiyi alarak tezkere çıkardılarsa... aşağıdaki resme baksınlar; cevabım orada.

33 yorum:

 1. ahahahahahaha ay katildim burda gulerken :)) birde rezil oldum ofiste tabii!
  okudugum en super savas protestosu bu oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Savaşı en çok kimler ister biliyor musun? Elinde tüfek hatıra fotoğrafı çektirmekten öteye, ateşli silahlarla ilgisi olmayan insanlar...

   Sil
  2. elinde tufek hatira fotografi cektirenin ne cikari olsun zaten, digerleri onlari kullanip oturduklari koltuktan kendi kasalarini dolduruyor, cocuguna gemicik! falan aliyor hem o paralarla...

   Sil
 2. Oğlum sabah babasına''baba dünyada sadece bir Türk'ün kalması zor birşeydir değil mi?dedi.
  Babası anlamadı ilk önce
  Dedim ki,öğretmenleri dünyada tek bir Türk kalana kadar vatan müdafa edilir diye öğretmiş Kurtuluş Savaşımızı anlatırken.
  Tabiiki vatan için canımız feda.
  Ama bu bizim savaşımız değil gibi geliyor bana.
  Suriye'yi bitirmek için bizi kullanıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk kimdir, ülke- vatan nedir sorularına verilecek cevaplarım elbet var ve fena halde çok insanı yerinden zıplatır. Oğlunun öğretmeni olacak gerizekalıya o yaştaki çocukların aklına böylesi şeyleri sokmaya kalkışmanın hesabını da sorardım ben olsaydım. Gibisi fazla... bu savaş kimsenin savaşı değil. Neyse ben ağzımı fazla açmayayım...

   Sil
  2. Cevaplarını bilmek isterdim.
   Öğretmeni gerizekalı değil.
   Eğer benim ülkeme ,benim değerlerime zarar veriliyorsa Tek Ben kalsam savaşırım bende.
   Yazımı yanlış yerinden anladın sanırım.

   Ama Dünya kaynıyorken savaş heryerdeyken içte ve dışta bunu görmemezlikten gelmek aptallık olur.
   Her yanında hergün bir sürü can yok olurken barıştan ne kadar söz edebilirsin ki?
   Savaşın illaha sıcak olması gerekmez.Soğuk savaşta böyle.
   Savaş varsa barıştan söz edilir.
   Barış varsa savaştan söz edilmez.
   Savaşa hayır demekte koca kıçımızı iyice büyütüpte buralara savaşa hayır yazmakla olmaz.
   Herkes barış için ne gerekiyorsa yapmalı.

   Bu yazdıklarımın gündemle ilgisi yok.
   Gündemin ne olduğunun çok iyi farkındayım.Ama anlamamış gibi davranıyorum.
   Şöyle bir bak etrafına savaş veya barış kimin umrundaki.
   Ölen ölür kalan sağlar ne yaparsa yapsından ibaret değil mi yaşam.

   Tekrar söylüyorum öğretmenimiz tam bir öğretmen.Tam bir insandır.

   Sil
  3. Yoo yanlış anlamadım. tam tersi tepki göstereceğini bildiğim halde yazdım. Dünyada "ırk" denilen saf bir kan yoktur kardeşim önce onu bi öğrensin merak eden herkes. Bu nedenle, "kan için" "ırk için" savaşmam. Sağ ideolojinin külliyatını indirmiş adam olduğumdan ( ailemden mütevellid) bence kimse bu konuda benimle tartışmaya da girmesin.:)
   Değerlerime saldırı demişsin. Değer derken? Ahlaki değerler mi? Dini değerler mi? Hangi değerler? diye de sorabilirim çünkü bunların hepsi bireye bağlı değerlerdir yani kişiseldir. Dolayısı ile değerler uğruna başlatılmış bir tane savaş yoktur insanlık tarihinde. Dün yağma, toprak, kadın için savaşılırken bugün adına vatan- millet- sınır denilerek başlatılıyor. (Dün aileden biri, kardeş denilen, nikah şahidi yapılan Esad nasıl oldu da bir günde kötü adam oldu? Kötü mü elbet kötü ama kötülüğü dün olmadı)
   Kusura bakma ama öğretmen için de aynı şeyi söylerim... o yaştaki çocuğa öğretilecek olan şey, o değildir.
   DÜnya yangın yeri diye ben bildiğim doğruyu söyleyemeyeceksem.. Bak işte bunun için savaşırım. Kızım için savaşırım.. ailem için de. Ama onların çıkarı için değil; yaşam hakları, özügrlükleri, insanca yaşamlarına devam edebilmeleri için savaşırım. Dünya bunun tersini yapıyor diye de onların peşine takılmam.

   Sil
  4. Bak öğretmen olayı çok farklı orda Kurtuluş savaşı konusunu anlatırken öğretilen birşey bu.

   Orayı es geçerken Kızın senin değerindir.Ailen değerindir.Arkadaşların değerindir.

   Çok şükür ırkçı değilim.Türküm diyen Herkesin Türk olduğunu benimsedim.

   Daha da ileri gideyim.Ben sadece Müslümanların cennete girmeyeceğinide biliyorum.

   Mesela inancımda benim değerimdir.İnancıma küfrettirmem.Ama birilerini bunun için öldürmemde.

   Bak Avram olay o kadar derin ki.Burda böyle yazmakla olmuyor.
   TVlere çıkıp anlatacağım birgün bekle:)

   Bence ikimizde aynı şeyleri savunuyoruz.Neyin ne olduğunun farkındayız.

   Sil
  5. BAk bir cümleyi fark etmemişim; o cümleyi Kurtuluş Savaşı'ndan bahsederken etmiş.. MErak ettim, Yakup KAdri'nin "Yaban" romanını okumuş mu? Anadolu köylüsünün savaşa destek vermesinin nedenini ve destekleme tarihinin vatan savunması ile ilgisi olmadığını,işgal ordularının anadolunun içlerine dayanması, köylerin yakılmaya başlaması, kadınların tecavüze uğraması ile aklının başına geldiğini, o ana kadar tarafsız kalan köylünün taraf seçtiğini anlardı. Yani saik hiç de öyle vatanı savunayım falan değildi. Bunlar yakmaya yıkmaya yok etmeye geldi ben evimi, barkımı, ailemi koruyayım- idi. Saikleri yönlendirmek kolaydır. Sonrası da kolay oldu. Doğrusu buydu elbette. Ama bunun bazı üst kavramların içselleştirilmesi ile ilgisi yoktu.

   Sil
  6. Kurtuluş savaşı günümüzde olsaydı Avram ,İnsanlar bu kadar teknolojikken mesela.İnsanlar o Kuvayi Milliye ruhunu göstermez miydi?
   Yoksa günümüzde daha mı banel bu değerler.Topraklarımız,kadınlarımız,evlerimiz daha mı kayıtsız kalırdık onlara.Kimden taraf olurduk.iŞGAL EDİLSEYDİK AYNI ŞEKİLDE Ben mesela onlarca kitabı okumuş ben mesela ne derdim
   Alın işgal güçleri evimi alın ...Gibi öyle mi derdim.
   Ben tek başımada kalsam Avram içimdeki bu ruh hiç ölmeyecek bil.
   Bu savaş çığırtkanlığı değil ama insanlar uyanmalı artık .
   Şöyle bir şey düşünüyorum günlerdir.
   Bu karadelik ve hepimiz bu deliğin içine düşüp yok olacağız.
   Bize ne oluyor anlamıyorum Avram.İnsanlar nasıl bu hale gelmiş ki.

   Sil
  7. Benim itiraz ettiğim o yaştaki çocuklara böylesi bir şeyin söylenemeyeceğidir. Durduk yerde de söylemiyorum bunu. Ailesinde elli tane öğretmen olan, eski eşi de öğretmen olan birisi olarak söylüyorum. Diğer konuya gelince.. herkesin kendince bir nedeni olur. Birisi ailesi için, bir başkası tarlası için, bir başkası bayrağı için, bir diğeri inançları için.. herkesin tek bir gerekçede bir araya gelmesi mümkün değil. O nedenlerin ne olduğu da çok önemli değildir o anda. Sevgili öğretmenimiz eğer bir şey anlatmak istiyorsa bence hiroşima'nın fotoğraflarını göstermeliydi çocuklara. Tıpkı japonların yaptığı gibi.

   Sil
  8. Birde bu yazdıklarımın Suriyeyle olan ilişkimizle hiç ilgisi yok.
   Orası apayrı.

   Sil
  9. Bak inan ki öğretmenimiz değerlerine sahip çıkan ve çok değer verdiğim biri.Şu anda İstiklal marşının anlamını öğreniyorlar okulda.Bayrağımızın neden kırmızı olduğunu didikliyor oğlum.Mesela Bayrağımız şehitlerin kanı olduğu kırmızı olduğu için mi kırmızı diye soruyor.
   Çünkü İstiklal marşında bu geçiyor.Bu bayrağın şehit kanıyla göklere yükseldiğini.Şimdi onlar küçük olduğunda somut kavramları ve soyut kavramları henüz birbirinden ayıramıyorlar.
   öğretim sistemi de bunun farkında değil sanırım.

   Mesela hayvan haklarıyla ilgili sadece bizim öğretmenimiz sunum hazırlamış ve çocuklarımızda bu sunumu okudular.

   Bak Avram bence asıl konu insanların vicdan meselesidir.
   Vicdanımız yok oluyor.Vicdanımız bittikçe insanlığımız biter.Bu her konuda böyle.
   Ben öğretmenime laf söyletmem.Ona her anlamda güveniyorum.Eğer
   Onda bir terslik farketseydim bunu apaçık yazar ve gider kendisinede söylerdim.

   Avram eminim sende gerçekten tehlike altında olduğumuzu hissetseydin en sonuna kadar savaşırdın diyeyim ben.
   Savaş sadece topla tüfekle olmaz .Aklımızla da savaşmayı bilmeliyiz.

   Sil
  10. Ben demiyorum ki saklanalım, sinelim.. Arkamızı dönelim, bana ne! diye omuz silkelim. Chaplin'in Büyük Diktatör filmini izledin mi bilmiyorum ama hayatımda gördüğüm en büyük savaş karşıtı, anti-faşist sanat eseridir. Küçük insan diye kaale alınmayan Yahudi bir berberin, zalimlere kafa tutuşunun destanıdır. Tek bir tüfek, top patlatmadan, Hitlerin ipliğini pazara çıkaran adamdır o şaşkın berber. Çok daha uzun anlatılacak hikayedir aslında macerası; o kasım kasım kasılan, o dünyayı şehvetle kucaklayıp avuçlarının içine alan kalantorlara atılan en büyük şamardır. Ve üstüne basmadan, kimseyi incitmeden aslında o adamları bizlerin yarattığını da anlatır. Peki ne oldu? DÜnya değişti mi hayır; savaş patladı. Ama o film çekilirken işte o katili kimler besliyordu? Amerikalı silah tüccarları, demir tröstleri, ingiliz kumaş tacirleri, ilaç üreticileri. Fransız bankerler, tarım zenginleri... Kimler göklere çıkarttı? Bizim berbere traş olan Alman aileler. Önce oylarını verdiler, sonra çocuklarını.. "HitlerJugend" deyimini bilir misin? Savaşı başlatan o çocuklar oldu, on yıl sonra. Sivillerin kafasına sıkan, yakan, gaz odalarına dolduran. Durdurun, savaşın diyenler aslında sadece on yıl önce adamların önüne kırmızı halı seriyorlardı iktidara gelsinler diye. Bu anlamda, Saddam da Esad da benzer oluşumların ürünüdür ve bu işlere dün başlamamışlardır.
   Bugün yaşananların (Türkiye'de) bir günde olduğunu düşünmüyorsundur eminim. Ama gelişi 90 ların başından belliydi. Böyle olacağı ise 12 eylül sonrasında. Diyarbakır C.evini yaratırsan sana kadro olarak döner, ideoloji olarak döner. Sonra da Aksiyon, reaksiyona yol açar. Yani kaba milliyetçilik, kaba milliyetçiliği tetikler. Falan filan. Karmaşık bir cvp oldu ama sen bunları başlıklar olarak oku.

   Sil
  11. Ben senin bu anlattıklarını zaten biliyorum.
   Yani şöyle bu çarkı döndürenlerin ''biz savaşa hayır''sesimizi duymalarına imkan var mıdır?
   Aman Avram gidek makarna,un ,reçel stoklıyalım.N'olur n'olmaz.Aç kalmayalım.:(

   Sil
 3. Güzel cevap, çokkkkkk güzel cevap:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cevabı dalga geçerek versek ne olacak ki? müridleri nerdeyse insanları dövecek karşı çıktıkları için (ki polisleri dövüyor zaten), gazeteleri görmezlikten geliyor, tv leri yandaşlarını çıkarıp gözbağcılık yapıyor.

   Sil
  2. Ne yazık ki durum aynen böyle herkes susmuş pısmış bekliyor...İnsanların ne kadar dönebilecekleri, kıvırabilecekleri ölçülüyor sanki...

   Sil
 4. Benim oğlum iki ıl boyunca "büyüyünce askere gitmek istemiyorum" (nedeni basit "ÖLMEK İSTEMİYORDU") diye ağlamıştı,şimdi biraz daha sakinleşse de hala dudakları titriyor askerlik diyince...

  çay ve simit

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebru ben bunu söyleyen 20 yaşında onlarca insan gördüm.

   Sil
  2. Gençlerin hali daha vahim tabi ki benim demek istediğim (oğlum ağlarken 4 yaşında filandı) küçücük çocukların bile aklı tam olarak ermediği halde mahvolduklarıydı.

   Sil
  3. Benim demek istediğim de gencecik çocuklar o hale gelebiliyorsa, küçücük canların neler yaşayacakları idi iç dünyalarında. Haklısın, mahvoluyorlar.

   Sil
 5. size güvenerek mi bilmiyorum ama gidişat çok moral bozucu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana güvendiklerini ben de sanmıyorum. Onların güvendiği, iki top mermisi yollayalım akılları başlarına gelsin diyenler.

   Sil
 6. Keşke epilasyon yaptırsaydın fotodan önce.

  YanıtlaSil
 7. savaşmak çok çirkin gelir barış sever insan için. bence resim oldukça uygun olmuş konuya... ama "yok yetmez" falan derlerse, profil resmimle idare etsinler..

  YanıtlaSil
 8. Ben bunu okumamisim bayildim :-) hala guluyorum

  YanıtlaSil
 9. Gel gel kartele gel şarkısı gibi gel vatandaş savaş var orduya geeel! Güldürdün hepimizi ama trajikomik!

  YanıtlaSil
 10. türk öğün çalış küfret :)
  anaaam bu ülkede küfür etmeden yaşayamıyor insan
  mokunda boncuk bulma sevdasına yallah askere yallah teyakkuza diyen bilmemneler hiç mi ananız bacınız avradınız yok nedir bu gariban kulların mağduriyeti:)
  bak gaza geldim şimdi
  lakin yazın epey eskiymiş
  geç anladı ben
  kör cahal olmak zor
  umudum gün gelir gönül gözüm açılır belkim
  resim de pek fiyakalı polaroid sankim anında vesikalık tam oturtmalık hımm :))))

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)