8 Eylül 2012 Cumartesi

KUM TORBASI

    Çenenin tam altında patlayan, sert sağ kroşe... saniyenin onda biri kadar, kan oturmuş gözleri karardı. Dizlerindeki babadan kalma derman kesildi, eklem yerleri bacaklarını taşıyamaz oldu, yer çekiminin etkisi kendisini gösterdi ve çürümüş ağaç gibi geriye meyletti;  ter içindeki sırtı sert zemine yapışmadan hemen önce. Hakemin ağzından çıkan yayvan ve geniş " seeeekkiiiiizzz" rakamı,  çürüklerin iyileşmesi için geçecek olan bir kaç haftalık dinlenmeden sonra çok satan  bir gazetedeki iş ilanlarından uygun görünenleri  işaretleyeceğini muştuluyordu.
    Hakem bileğini havaya kaldırmadan tutmuş olmak için tutacak, 'mavi' köşesine çekilecek, havlusunu boynuna asacaklar, kimsenin duymayacağı bir eyvallah gönderdiği ringden inecek, ağır ağır tünele yönelecek, beyaz badanalı odasındaki çantasını toplayacak, tek başına salondan çıkacak, telefonda zor bela, bir kaç dakikalık bir konuşma yaptıktan sonra... buz bulması gerekecek. Artık o kadar kolay düzelmiyor yaralar.
       " Mor ve yeşil halkaların bezediği çürüklerle iş aranmaz."
     Çantasının sapını öyle bir kavradı ki, gören rakibinin gırtlağını sıkıyor sanır. Pantolonun cebindeki buruşuk kağıdı avucunda ezdi; duyan taşı sıkıyor sanır. "Cemal'in adamı olmak da varmış Naapalım"  Telefonun kontörü olup olmadığını kontrol etti, servisin o bildik dört rakamını çevirip. Çaldırdı, numarayı, kapattı. Üç nefes sonra arayan numaya bakmadan açtı, "Alo, benim. Geliyorum, ama dinlenmem lazım. Yok, bu akşam; yarın çalışırım. Yok, iyidir morluk, korkutur dallamaları. Tamamdır abi, söylediğin rakam. Abi, avans alsam... eyvallah sağol, yok eve yollayacağım kendim için değil. Sağol; sağol. Söylerim taksiciye, otelden alacak, resepsiyondan dimi, haber versen, utandırmasın beni haberim yok diye. Üç kuruş için taksici sikmeyeyim akşam akşam. Tamam, ta.. peki önce sana uğrarım. Eyyvallah. Sağlık olsun, abi. Söylemiştin evet, can sağolsun, denemedik demeyiz işte. Sağol. Allaha emanet."   
    

        

2 yorum:

  1. Ve Avram underground takılmaya başlar:p

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sen hiç, kırkdörtdüncü katta pavyon gördün ya da duydun mu?:P

      Sil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)