14 Ağustos 2012 Salı

MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR      Akın Aydınlı'nın beş yılı aşkın çabaları sonunda sonuçlandı ve Maroon, web dünyasında yelken basmaya başladı. Denizde kervanı düzmek zor iştir; velakin şu kadar zamandır şu kadar işi şu kadar kişisiz (tek başına) yapan adama dur, naapıyorsun, deli misin denilmez. Öncelikle saygı duyulur, sonra elden geldiğince destek olunur. Bundan sonra bazı önemli bulduğum, Maroon'da yer almasını önemsediğim yazılarım önce orada yayınlanacak. Bu arada, çaktırmadan bazı bloggerların yazılarını da paslamıyor değilim; yani sizi de ünlü yapıcam; teker, teker, sıraya girin lütfen. Ben de merak etmiştim nerden esti bu "Maroon" adı diye sebebi aşağıda efendim, merak eden okusun merak etmeyen sağdaki o koca yazıya tıklasın, siteye göz atsın. Arkadaşım diye demiyorum, benden efendi ve terbiyelidir. Hani siz de katkı koymak isterseniz itiraz(ımız) olmaz.Maroon, içinde vişne çürüğü ve bordoyu da barındıran renk dağılımına verilen isimdir. Zengin, derin ve koyu kırmızıdır.

   Etimolojik olarak İspanyolca 'Cimarron' [kaçak, firari] kelimesinden türemiştir.16. Yüzyılın başlarından itibaren Karayipler olarak adlandırılan Kuzey ve Güney Amerika kıtaları arasında kalan adalarda (7000 ada ve adacık) İspanyol ve Portekizli sömürgeciler tarafından yürütülen köle edinme faaliyetlerinden kaçıp iç kısımlara veya dağlık kesimlere yerleşmiş, buralarda köyler ve topluluklar kurmuş olan siyahlar bu kelimenin kökenini oluştururlar. 
  Kaçak veya sonradan yamyam, vahşi, ilkel olarak nitelendirilen ve resmedilen fakat sadece köle olarak yaşamak istemeyen bu siyahlar (maroons) orman içlerinde ve yükseklerde özgürce bir arada yaşamayı seçmişler, yeri geldiğinde sömürgeci beyazların saldırılarına karşı cesurca savaşmışlar, yaşamayı başarmışlar ve bir anlamda maroon köylerinde inzivaya çekilmişlerdir. Burada kelimenin diğer dillerdeki bir başka anlamı daha ortaya çıkmaktadır: İnzivaya çekilmek, dünya ile bağını koparmak...

Peki Neden Maroon?
Sanatsal üretimin ve şehir yaşantısının zorlukları, gözümüzde bu renk ile özdeşleşti. Bu rengin, üretim süreci içerisinde bulunan sanatçının yaşadığı içsel veya çevresel zorluk ve sancıları, hatta onu takip etmeye çalışan izleyicinin yaşadığı zorlukları temsil ettiğini düşündük. Tasarım olarak olsa dahi Maroon bunu anlamalı, paylaşmalı, destek vermeli ve üzerine düşen emeği onu zamanla tanıyacak olan okuyucularına yansıtmalıydı.

Maroon Ne Yapacak?
Maroon şunu yapacak: Dil, din, ırk, cinsiyet, coğrafya ayırt etmeksizin şehirlerin, kültürlerin ve bunların yansıması olan sanatın ortak aklı olacak.
Buradaki "ortak akıl" ile kasıt şu:
- Sonlanmayacak bir proje niteliğinde olan Maroon, öncelikle takip edecek, biriktirecek,
- Portreler, tanıtımlar, yeri geldiğinde söyleşiler ile ön bilgisini ve arka planını sunacak,
- Zamanla oluşturacağı birikimi linkler ve hatırlatmalar sayesinde bütüncül kılacak, kullanışlı arama aracı sayesinde kolay ulaşılmasını sağlayacak,
- Ortak noktaları toplum içinde veya toplum yüzünden "sorun yaşamak" olan konu başlıklarını dosya olarak incelemeye, takip etmeye devam edecek,
- Edindiği iş ortakları sayesinde sanatsal ve kültürel üretime fiziksel olarak ulaşılmasını sağlayacak, buna aracı olacak:
 • Örnek verecek olursak; Maroon'un bir takipçisi, bir şehre yolculuk edebilmenin, orada konaklayabilmenin, oranın yemeğini yiyebilmenin, yolda okumak için kitabını, izleyebilmek veya dinleyebilmek için materyalini edinebilmenin yollarını görecek, etkinlik mekanının nerede olduğunu öğrenebilecek, düşüncelerini ve izlenimlerini paylaşmak istediğinde Maroon üzerinde edineceği kişisel blogu vasıtasıyla bunları yansıtabilecek.
Rehber olduğu kadar, danışman olmayı da amaçlayan Maroon, uyguladığı test yayını süresince gözlemlediği gibi, bilgiye ulaşılması kolay, esnek, hafif ve performanslı yapısıyla, sayfaları hızla çevrilebilen bir dergi niteliğinde olacak.
Eksiklikleri elbette olacak... Dünyanın kültür birikimi ve yaşantısı düşünüldüğünde Maroon her zaman eksik kalacak. Ama zorunlu birlikteliklerden (iş yaşamı, barınma, ulaşım v.b.) kaçıp ulaşabileceğimiz birer "maroon köyü" olan sanatsal etkinlikleri, mekanları, kitapları, filmleri, hatta beldeleri durmaksızın sizlerle paylaşacak. 

     Ve Maroon başlasın...

Akın Aydınlı
Kurucu Editör
akin@maroon.com.tr

7 yorum:

 1. Başarılar ve tebrikleri bir arada yolluyoruz.

  YanıtlaSil
 2. Sİz ikiniz; yok öyle iki yorum yazıp elimden kaçmak.:)

  YanıtlaSil
 3. Vay canına sayın seyirciler! Neler oluyor sanal alemde böyle:)
  Takip edelim bakalım Maroon'u!

  YanıtlaSil
 4. Arkaik guzel demis :))
  takip etme seysi calismiyor ama yahu :(

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)