31 Temmuz 2012 Salı

BERGAMA- 1965


   Kimbilir ne oldu da çıktı Chevy' nin tamponuna. Haylazlığa teşne bünyeye sahip olanın varlığı hayra alamet değildir ya, ondan. Muhtemel, dede hâlâ sağ; adıyla müsemma, kimse ilişemez. Baba bile. O yüzden takım elbisesi ütülü, pabuçlar boyalı, tampona kurulmuş. Arkada 99 merdivenler, sayılıp da mı konulmuş sayılmadan akıldan mı atılmış bilinmez.
  Bayram vakti mi desem, mesire zamanı mı? Bayram daha uygun sanki... Etekli elbise yeni, kışlık bahriye kıyafeti afilli, traşlar tamam. Kamyon tamponu, Chevy'den daha kalın ama oğlan tamponla yetinmemiş, tekerüstüne tırmanmış; belki de mahkum edilmiş. Şimdiki zaman şoförleri gibi değil, takım elbiseli son düğme de ilikli. Bıyıklar Ayhan Işık bıyığı, saçlar briyantinli.  Tamam, bayram bu. Mesire yerine gidilmiş çocuklar eğlensin diye ya kızdırmışlar ya da üst baş düzgünken bir poz fotoğraf çektirilmiş ekmek teknesi de hazır oradayken.     İstanbullular gibi güneş gözlüğü üst cepte. Bu sefer, kamyon ya da araba değil fondaki. Yüz biraz yorgun, saçlar da uzamış. Ama illa ki briyantinli ve illa bıyıklar Ayhan Işık... Muhtemel, çocukların hepsi onun çocuğu değil. Akraba zannımca, bazılarının elbiseleri birörnek, simalar da benziyor. Bizim denizci, elindekini dişlemek ile meşgul. Ablalarından birisi sol elini tutmuş, bi' rahat durmuyor demek ki. 
        Yıl 1965-66 gibi...
      Kaç yıl olmuş... Kırk seneden biraz fazla. Kimbilir şimdi nasıldırlar... Ayhan Işık bıyığı duruyor mu acaba?4 yorum:

 1. Nereden çaldın fotoğrafları? He he adam yaşıyo bi de ayhan abi bıyıkları duruyo. Kemiği kalmamıştır garibimin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerden çalmadım, kendimi bildim bileli var o fotoğraflar bizde. Yok kemikleri duruyordur, 10 Nisan 2005.

   Sil
 2. Akrabalık belliydi canım :p Neyse,ben okurum ruhuna bir fatiha

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)