6 Haziran 2012 Çarşamba

MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ

       Ahir zamanlarda, imparatorların yanında birer günlükçüsü olurmuş. Vakanüs derlermiş adına. Gün gün, olay olay kaydeder, imparatora sunar, altın kesesini alırmış. Sonraları, saray şairleri, müzisyenleri, tiyatro yazarları türemiş. Yazdıklarını saray erkânına, hamilerine sunar, onların adını nakşeder kitaplarının kapaklarına; altın kesesini cebe indirirmiş. Ama o zamanlar, "çok- satar" diye bir liste olmadığı için ne yapsın adamlar? Yaşamaları lazım. Kitap çoğaltmak maliyetli iş, zaten kaç nüsha yazılacak ki? Yine de ne edebiyatçılar, tarihçiler, tıp alimleri, müzisyenler çıkmış aralarından. Bugün bile zevkle dinlenen besteler, keyifle izlenen oyunlar, aşkla okunan dizeleri yaratmışlar. Sırası geldiğinde bu insanlar, kafa da tutmuşlar hükümdarlara, kafalarının gideceğine aldırmadan. Lafı sözü geçtiği için örnek vereyim: Puşkin. Çarın en sevdiği şair olmasına, dünya kadar para kazanmasına, malikanesine, topraklarına aldırmadan Çarın despotizmini eleştirince soluğu Sibirya'da almış. Yıllar süren sürgünden döndüğünde, Çarın, dersini alıp almadığına ilişkin sorusuna, omzunu silkip yine karşı çıkarım diyecek kadar da gözü kara bir adammış.Haklarını verelim, şapkamızı çıkaralım, saygı duyalım.
      Bunca zaman sonra,  sağolsun devletlûmuz ferman buyurmuş; üç vakte kadar artık bizim de maaşlı roman yazarlarımız olacak. sebebi de memleketimizde geçen sene günde beş romanın basılmış olması imiş. Yanlış okumadı isem, bin beşyüz küsur roman.. Şiirini, incelemesini, öyküsünü falan geçtim. Sadece basılan roman adedi, binbeşyüz küsur. İçeriklerini, ne olduklarını, kaçı tekrar baskı, kaçı telifli eser, boşverin. Hatta  kaçının  nitelikli eser olduğunu da boşverin. Rakamın büyüklüğü göz kamaştırıcı(!). Ve yüce devletlûlarımız emretti. Artık, Allah ne verdiyse, ama üç kuruş ama beş; ama aylık ama üç aylık ama yıllık; verecekler bir şeyler, vermezlerse olmaz. Şanlarına yakışmaz, onların da saraylı yazarları olmalı, olacak, ol! 
 Kaynak şu: http://www.sabitfikir.com/fikrisabit/her-gune-bes-roman

     Ehh kredi kartı reklamında süzülen yazarımız, vergi rekortmeni doymak bilmez polisiyecimiz, tiyatro oyunu reddedildi diye manifestolar yayınlayan sanatçımız, yaratıcı yazarlık atölyelerinde caka satan (ama bir halt da öğretmeyen) öykücülerimiz varken... Versin vire padisahim! Vermezse sanina yakismaz!

7 yorum:

 1. :):) iyiydi...Satsınlar bakalım cakalarını :)

  YanıtlaSil
 2. mutlakiyetin ilanı ne zaman ki sence?
  yakında bekliyorum ben
  birkaç adım kaldı zaar...
  ay ne günlere kaldık...
  deliriciiiiiim o olacak

  YanıtlaSil
 3. hatta yazarlık atölyelerine de el atsınlar, ödenek ayırsınlar :)

  padişahım çok yaşa :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog yazarlarına da bi şi düşünsünler :p

   N.Narda

   Sil
 4. Usta, ilk duyduğumda ben de bir afallamıştım, yalan yanlıştır diye ama,sen de dedin ya,tamam! Bu ne ya, devletin desteği böyle mi olur, hatta köstek olmasınlar,hiçbir türlü destek gerekmez sanata ve edebiyata!Tiyatrolar özelleşecek,yazarlara devlet destek maaşı bağlayacak.Karıştım ben burada.
  Neye göre seçilecekmiş bu şahıslar?Linkteki yazı da özetlemiş zaten...N.Narda

  YanıtlaSil
 5. tek tek yorum yazılacak bir durum olmadığı için toplu halde cvp vereyim: Rotatiflere gelsin hepsi...

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)