27 Haziran 2012 Çarşamba

AKLIMA GELDİ...


  I-  DOĞRU KABUL ETTİĞİN HER ZAMAN DOĞRU DEĞİLDİR...

  CİCERO demiş ki vakt-i zamanında, SENECA da sonradan tasdik etmiştir bu söylediğini; Toplumlar üç sistem ile yönetilir: Monarşi (Tek adam yönetimi), Aristokrasi (Belirli bir zümre ya da sınıf yönetimi), Cumhuriyet (halkın kendini idaresi). 
   Yine SENECA'nın da katıldığı görüşün devamında; Monarşinin kötü yönetimine Tiranlık, Aristokrasininkine Oligarşi, Cumhuriyetinkine ise Demokrasi denir, demiştir. Cicero aslında büyük toprak zenginidir ama ününü, ilk avukatlardan birisi olarak kazanmış daha sonra da Roma Senatosunda verdiği söylevlerle devam ettirmiştir. O söylev yeteneği, sonunu da hazırlamış ve Antonius ile Octavius'un birlikte düzenleği kumpasla öldürülmüş. Üstelik Octavius'un yolunu açıp, İmparator olmasına sebep  olduktan sonra.

   Birileri sokaklarda, meydanlarda, gazete köşelerinde, kitap sayfalarında DEMOOOKRAASİİ diye bağırdığında, sen bir daha nedir demokrasi, diye...

II- HER SÖYLENENE İNANMA...

     John Dillinger, 1934'de 31 yaşında öldüğünde onlarca bankayı bir yıl içinde soyan, defalarca hapishaneden kaçan, polis teşkilatı ile dalga geçen, aşkına sadık, fırlama bir adamdı. FBI bir yıldan fazla peşiden dolandı, madara oldu, yapmadığı rezillik kalmadı yakalamak için. Sonunda bir sinema çıkışında, tuzağa düşürüp delik deşik ettiler. İzlediği film, bir gangster filmi idi. Halk düşmanı ilan edilmişti ama; insanlar uzun zaman, öldürüldüğü günde sinemanın önünde anma töreni düzenlediler arkasından. Çünkü o, halkın cebinden çalmayıp büyük buhranın baş sorumlusu Amerikan Bankalarını soyuyordu. Sivillere zarar vermediği gibi çaldıklarını da paylaşıyordu. Neden kızsın ki insanlar ona? 

     Birileri sokaklarda, meydanlarda, gazete köşelerinde, kitap sayfalarında O ADAM VAR YA O ADAAAM diye naralandığında ya durup düşün ya da iki kere düşün. 

III- GÜÇ DEDİĞİN YARALI KUŞTUR...

Yine dönelim Roma'ya...

       MS 448 yılı, Kasım ayının soğuk bir günü Kilise Meclisi'ne Piskopos  Eusebius heyecanla elindeki metni sallayarak dalar. Manastır liderlerinden Keşiş Eutykhes hakkındaki iddianemeyi, Patrik Flavianus'a uzatır. "İsa'nın tek tabiatlı olduğunu" (Tanrı ile tek- bütün olduğu iddiası) yayan Euytkhes'ten kurtulmak için büyük fırsattır bu suçlama belgesi. Flavianus önderliğinde kurulan sorgu meclisi, Euytkhes'in görüşlerini sapkın ilan edip bir güzel de aforoz eder. Ama iş bununla kalmaz; karara itiraz eden Eutykhes'in yeniden yargılanma talebi, kargaşadan korkan İmparator tarafından kabul edilir ve Efes'te kurulan yeni bir konsilde yeniden yargılanır ama bir farkla: Bu sefer, konsilin başında Eutykhes'e yakın olan İskenderiye Patriği bulunmaktadır.
    Sonuç: Euykthes aklanır, Flavianus aforoz edilmekle kalmaz bir güzel de linç edilir.  Eusebius'a ne olduğu yazılı değil ama efendisinden farklı bir sonla karşılaştığı sanılmıyor.

        Birileri sokaklarda, meydanlarda, gazete köşelerinde, kitap sayfalarında BEN VAR YA BENNNN dediğinde, bileklerindeki ipleri kontrol et; mutlaka uçlarını tutan birileri vardır.
    

1 yorum:

  1. yani, "her şey göründüğü gibi değildir". sadece bazı şeyler...

    YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)