21 Şubat 2012 Salı

ORAK KAFANIZA, ÇEKİÇ AYAĞINIZA DÜŞSÜN!

         TKP'nin isim hakkı üzerine kopan fırtına malumunuz mudur bilmiyorum ama ben biraz daha geriye gidip anlatayım; 

       Türkiye Komünist Partisi  Haydar Kutlu'nun Genel Sekreterliği döneminde, 80 ler sonrası legal (yasal) partileşme sürecine girmiş, bu çabaların sonucu olarak T.İ.P. ( Türkiye İşçi Partisi) ile 1987 yılında birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) adı altında - illegalde- yeniden örgütlenmiştir. Bu dönemde birleşme ve Sovyetler Birliği'nde yaşanan değişimler ile birlikte örgüt içinde de ayrışmalar yaşanmış ve  1990 yılında yasal kuruluşunu TBKP adı altında gerçekleştirirken muhalif bir grup  10 Eylül adı altında,  ayrılmayı teorik boyuttan, pratiğe de dökmüştür. O tarihten günümüze kadar da ÜRÜN SOSYALİST DERGİSİ adı altında gerçek Komünist Parti'nin devamı olduklarını savunagelmişlerdir.  TBKP nin serüveni bununla da kalmamış, "Sosyalist Birlik Çalışmaları"na bağlı olarak 1991 yılında Sosyalist Birlik Partisi çatısı altındaki birleşmeye örgütsel olarak katılmış ve örgütlü yaşamına son vermiştir. Aynı yıl Sosyalist Birlik Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış, Sosyalist Birlik Partisinin kapatılma olasılığına karşılık da hülle amaçlı, Birleşik Sosyalist Parti kurulmuştur. Ancak o da kapatma furyasından nasibini almış, 1995 ya da 1996 yıllarında Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılmıştır. Bu dönemde, bu partiden kopan bir kısım yoldaş(?) Sosyalist İktidar Partisi'ni 1996 yılında kurmuşlar ve bu parti de 2001 yılındaki Olağanüstü Genel Kurul'da alınan bir karar ile adını TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ olarak değiştirmiştir. Yani, bugün bildiğiniz o Türkiye Komünist Partisi bu partidir. Tarihsel mirası reddeden isimleri yok sayan bir durum da yok ortada, kuruluş ve gelenek olduğu gibi kabul edilmekte. Ama sıkı durun! Hikaye burada bitmiyor; 
   
      1991 yılında feryat figan TBKP'den  ayrılıp "ÜRÜN SOSYALİST DERGİSİ" çevresinde toplanan arkadaşlar o günden beri gerçek Komünist Partisi 'geleneği'nin ve tarihinin kendileri olduğunu dolayısı ile   Türkiye Komünist Partisi adını alan geleneğin hırsız- hainler olduğunu savunmaktaydı. 2001 yılındaki isim değişikliği sırasında da tepki koymuş ancak herhangi bir faaliyette bulunmamışlardı. Ve bugün arkadaşlar, kendilerinin gerçek Komünist Partisi oldukları iddası ile örgütlenmeye ve parti kuruluşunu duyurmaya karar verdiler. Tabii kızılca kıyamet koptu. İki taraf da birbirini hırsızlıkla suçlama, isim haklarının kendilerinde olduğunu savunma, diğerinin sahtekar olduğunu gösterme çabasına girdiler. Malum, mevcut Türkiye Komünist Partisi uzun zamandır AKP iktidarına, Cemaate,  Ergenekon  ve diğer davalara açık muhalefet halinde. Eski muhalifler, (Ulusalcı) yaklaşımların kesinlikle Komünist teori ile bağdaşmadığını, kabul edilemez olduğunu, dur denmesi gerektiğini savunarak bu yola çıktıklarını da açıkça ilan ettiler.
       İyi de bu ilan nerede edildi? Aksiyon dergisinde... Aksiyon dergisi kimin yayını? Cemaatin. Ciddiyim, eski bir haber dergisidir; Nokta dergisi kadar geçmişi eskiye hatta daha da eskiye dayanır. Zaman Gazetesi yayın grubunun bünyesinde yer alır.
      Aksiyon neden bu kadar hevesle, uzuun uzuun röportaj aldı ve yayınladı? Kimbilir...
   Peki bu arkadaşlar eleştirecek hiçbir şey kalmadı da ayrıldıkları günden beri, nedenbir tek  "Ulusalcılık"larını  eleştiriyor? Allah bilir...
   Sosyalist İktidar Partisi isim bitti de (2001'de) neden kendisini feshetmiş bir partinin adını alır? Machiavelli'ye sormak lazım.
    Genel Merkez baskınları mı istersiniz, karşılıklı saldırganlık iddialarını mı, kullanılan biber gazları mı, odunlar, sopalar mı... 
      Hay tepenize orak ayağınıza  çekiç düşsün sizin!
     Hayatım boyunca TKP'ye yakın olmadım. Sevmedim  görüşlerini, örgütlenme yapılarını. Mustafa Suphi'nin hali malum; İ. Bilen'in domuzluklarını gidin Nazım'ın anılarından okuyun. Baştımar'ı falan hiç karıştırmayın. Son genel sekreterleri  Haydar Kutlu, gitti  Taraf gazetesinde yazar oldu; bir ara barcılık da yapmıştı ama tutmadı, batırdı.
    Alın, tepe tepe kullanın ama adınızdan mümkünse o KOMÜNİST sözcüğünü çıkarıp yapın bu işi.

4 yorum:

 1. hıımm ben de diyordum bu adamların sıkıntısı ne! :) tarihsel arka planı iyi özet geçmişsin avram kardeş, thanks :)

  YanıtlaSil
 2. Hay ben onların sıkıntısına...

  YanıtlaSil
 3. Bu nasil baslik boyle! guldurdun beni usta yaziya odaklanamadim bile basliga gulmekten :)))

  YanıtlaSil
 4. Başlık güzel bir şekilde özetlemiş olayı :)

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)