26 Ocak 2012 Perşembe

AĞLAMAKLI MUHABBETLER- ONUR OKUMUŞ

  Aslında bu kitap tanıtım yazısını, www.kedikitabevi.blogspot.com  dan yayınlamam lazımdı ama işin içinde Karşıyakalılık olunca dayanamadım. Onur Okumuş, Karşıyakalı genç bir arkadaşımız. Kaleme sevdasından haberimiz yoktu... Ta ki kitabı yayınlanana kadar. Hemen irtibata geçildi  Çekirdek Sanat ile bol miktarda kitaptan temin edilip Kedi'nin raflarında yerini alması sağlandı. Okuması yapıldı.
    "Ağlamaklı Muhabbetler", Onur Okumuş'un ilk öykü kitabı. İlk kitapları okurken her zaman   düzeltmen çalışmasının yetersizliğinden korkarım.  Ama bir kaç eksiğe rağmen Onur'un dili ve dikkati, yayıncıyı bu sefer kurtarmış görünüyor. Tema bütünlüğü olmayan ama her biri içinde melankoli ve hüznü barındıran öykülerden derlenmiş bir kitap okuyorsunuz. Belki de tema bütünlüğü burada saklı. İçiniz burulurken de gülümserken de hüzün peşinizi bırakmıyor satırlarda. Biçim denemelerine girişmeden, klasik öykü kalıplarında hazırladığı öyküler demetinden oluşan, 63 sayfalık bir kitap. Gerçi, yayınevinin tercih ettiği yazı karakteri ve boyutu da 63 sayfada kalmasında etkili. 
     Öykülerde ilk dikkati çeken nokta, Onur Okumuş'un kelime haznesinin genişliği. Kitaba adını veren "Ağlamaklı Muhabbetler" öyküsünde Karadeniz yerel ağzına hakimiyeti şaşırtıcı diye düşünürken, mekansız ve zamansız diğer öykülerde de aynı becerisini görünce  dersine iyi çalışmış bir yazar ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz.  Bir yazarın en büyük silahının sözcük zenginliği olduğu düşünülecek olursa müthiş bir donanıma sahip demektir, Onur Okumuş. Cümlelerin kurulum rahatlığı da, ayakların yere sağlam basışının müjdecisi.
      Bir kaç öyküde yaşadığı "son" landırma krizine (Denizkızı ve Pegasus- Yaz Sıcağı) ise hangi yazarda yaşanmıyor ki bu sorun, deyip hoşgörü ile bakılabilir sanırım.
       "Ağlamaklı Muhabbetler", yazın macerası merak uyandıracak kıvama ulaşmış genç bir yazarın habercisi. Ne bir erken doğum ne de gecikmiş bir kalem.  Olgunlaşmaya niyetli ve hevesli, yüzü güneşe dönük lezzetlenmekte olan bir meyve. Yolun açık olsun,Onur.

 Camgöz Kitap
Ağlamaklı Muhabbetler
Onur Okumuş
Aralık 2011
ISBN 978-605-4521-14-2
Yayın Yönetmeni
Tuncay Takmaz
Tasarım ve Uygulama
Betül Başol
7 yorum:

 1. Alalım listeye :) Şu yazı boyutu meselesine gelince... Kocaman kocaman yazıları olan kitapların gidişatı, beni hep kuşkuya düşürüyor nedense. 63 sayfa olsun bizim olsun diyorum o yüzden :)

  YanıtlaSil
 2. Merak ettim. İdefix mi tıklasak temin yolu başka nedir yoldaş?

  YanıtlaSil
 3. İdefixten de istetebilirsin Ebru, bildiğim kadarı ile satılıyor orada. Kediden yollamaya kalksak bir nakliye parası biner, gerek yok. Ama ulaşamazsan haber ver, rafta çok var gönderelim.:)
  Tülay iyi hoş da arkadaş sekiz punto mudur nedir çok küçük kalmış karakterler. Tamam form tasarrufu sağlıyor adamlara ama maliyet açısından fark etmiyor ki sayfa sayısı. Yani normalde 100 sayfayı bulacak bir kitapken bir anda 63 sayfada kalıyor ama okumak zorlaşıyor. Yaşlanıyoruz kardeşim.:P
  Bak sen, seversin muhtemelen; resmen sözlüğe saldırmak için bazı kelimelerin altını çizdim. İlk kitap gözü ile okumayı unutmayın ama ha.:)

  YanıtlaSil
 4. Hafta içi haber vereyim sana teşekkür ettim raflardan stok eritelim işte:)
  Ben dosta bakayım sana bildireyim.

  YanıtlaSil
 5. Deli deli olma Ebru.:) PAndora.com da da, idefixte de satışta.:)

  YanıtlaSil
 6. Hemşerim diye torpil geçmezsin sen.Eminim iyidir kalemi Onur'un.
  Halil benim kitap çıkınca burda yazarsın değil mi?:))

  YanıtlaSil
 7. İlk kitap olduğunu unutmadan okuduğunuz sürece, aslında torpil geçmediğimi anlarsınız.:)
  Sen yayınla, körfezin tepesinde uçağın kuyruğuna bağlayıp gezdiririm haberini.:))

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)