18 Aralık 2011 Pazar

HABEMUS PAPAM ( BİZİM BİR PAPAMIZ VAR)    Katolik Hıristiyan için yaşayacağı en önemli olaylardan birisi nedir? Papalık seçimi mi? Peki ya bu Katolik Hıristiyanımız inançlı, kendisini adamış bir din adamı ve  Kardinalliğe kadar yükselmiş ise? Sistine Kilisesi’nde Papa seçiminde bulunmak mı?  
    İtalyanların fırlama sinemacısı Nanni Moretti, habemus Papam! diye seslenirken aynı anda durun bir dakika diyor. Ne kadar inanmış olursa olsun, ne kadar kararlı olursa olsun, biricik babamız da bir insan ve modern çağlarda yaşıyor; modern toplumda bireyin en büyük sorunu olan depresyondan onu koruyacak olan ne var? Hiçbir şey.. O zaman tam da papa ilan edileceği anda bir sinir krizi geçirirse ne olacak? Şenlik başlayacak. Şaşkınlıktan dilleri tutulmuş kardinaller; inançsız ve kendisini terk eden eşi ile uğraşıp duran bir psikanalist, basını uzak tutmak için çabalayan ve fakat aynı zamanda kardinalleri idare etmeye çalışan bir basın sözcüsü; kendisini arayan, kendine yardımcı olamayıp bir milyar insana yardımcı olması istenen tiyatro düşkünü bir Papa…
   Vatikan’ın kapısından değil girmek, yan sokaktan bile geçmesi yasak olan Freud ve psikanaliz yöntemi, üstelik ön kapıdan elini kolunu sallaya sallaya giriveriyor dinsiz Psikiyatrist kılığında. Elinde feneri eksik kendisini arayan Papamız da aynı anda Roma sokaklarına sığınıyor. Kaldığı otelde karşılaştığı tiyatro kumpanyasını izliyor. Kiliseye gidiyor. Psikiyatristimiz (Nanni Moretti) Kardinallere ders verirken o, Çehov'un Vişne bahçesi oyununu izliyor büyük bir hevesle.
    Finalde, kendini bilen her insanın yapması gerekeni yaptı. Öyle ya, ne demiş Sokrates: Kendini Bil!  
    Nanni Moretti’nin derdi din ile değil aslında. İnançlılara kendi inançsızlığını usturubu ile söylerken modernizmin neresinde olduğunu bilemediğimiz toplum ile kilisenin arkaik yapısını tartışıyor usul usul. Sıra olmuş, ilahi eşliğinde  Papa seçimi için Sistine Kilisesine yürüyen kardinalleri izleyen televizyon kameraları, havada uçan helikopterler, naklen yayın araçları hepsi günümüz toplumunun bir parçası olarak, yüzlerce yıllık  geleneğin hemen yanında, kırmızı hat ile ayrılıyorlar sadece. Kardinallerin, saf ve eksantrik halleri ile taban tabana zıt bir görüntü çiziyor.    Bu yılki Filmekiminde yerini alan “Habemus Papam”,  izlenmeyi hak ediyor.   


    

Yapım:

 -  İtalya 

Tür:

Dram

Süre:

102 dakika

Yönetmen:

Nanni Moretti, 

Oyuncular:

Margherita Buy,  Nanni Moretti,  Michel Piccoli,  Rossana Mortara,  Camillo Milli,  Gianluca Gobbi,  Ulrich Von Dobschütz,  Massimo Dobrovic,  Camilla Ridolfi,  Leonardo Della Bianca,  Manuela Mandracchia,  Roberto Nobile,  Jerzy Stuhr,  Renato Scarpa,  Franco Graziosi,  Dario Cantarelli, 

Senaryo:

Nanni Moretti,  Francesco Piccolo,  Federica Pontremoli, 

Senaryo (Kitap):

 -

Yapımcı:

Nanni Moretti,  Jean Labadie,  Domenico Procacci, 

6 yorum:

 1. İyi filmdi. Esprileri çok güzeldi. Özenildiği belli. Zaten konusu özensizliği pek götürebilecek bir konu değil ya. Papa'nın doktoruyla cinsellikten bahsettiği kısım süperdi. Acaba Sistine'de çekim yapılmasına izin verilmiş mi yoksa dekor mu? Biliyorsan yaz, uğraştırma beni araştırmakla.

  YanıtlaSil
 2. Vatikan'ın o kadar genişlemiş hoşgörüye kavuştuğunu sanmıyorum.:) Muhtemelen stüdyo çekimidir. Bir de işin içinde Nanni Moretti olunca İsa üstüne yemin etse de inanmaz Vatikan.
  Ben poker sahnesinde çok güldüm. Çene yapıp kardinallerin dikkatini dağıttığı sahne.

  YanıtlaSil
 3. Aynı fikirdeyim de, bana öyle gelmiştir bilmiyorum ama müthiş gerçekçi dekorlar. Aklımda bi acaba kaldı. Hani son yıllarda ılımlı oldu ya onlar da:)

  YanıtlaSil
 4. Bu ara Rilke'yi okudum, bir noktadan sonra hiçbir sanatçıyı hatta hıristiyanı tatmin edememiş, ne kilise,ne papalık, ne de İsevilik...

  YanıtlaSil
 5. Hiç ve bir, iddialı bir belirti hali. Çok sayıda demekte fayda var. Ama hıristiyanı demek çok çok daha iddialı oldu.
  Kaldı ki, mesele sadece kilise ya da havra meselesi değil. Yani onların Vatikanlarının elleri kirli de bizimkilerin temiz mi?
  Merkeziyetçi yapının olmayışı, her seferinde "biz" değil "o ya da onlar" denilerek; tribündeki bir kaç kişi camiaya mal edilemez savunusu ile uzak tutulmaya çalışıldı. Ama bu yabancılaştırma taktiğinin sonunda geleceği nokta toptan "sorgulamadır".
  Sorun, din ve dinî kurumlardadır. Bunu da İsevilik, musevilik,muhammedilik,Budizm v.s. diye ayırmıyorum.

  YanıtlaSil
 6. tamamen sehven olmuş o hiçbir sıfatı. Birçok diyecektim. Neyse.

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)