26 Ağustos 2011 Cuma

HAMPARTSUM   “Göğe yükselirken” aradığı ne ise, en “Saf olan” ını buldu…

    Bir kişinin iki ailesi; iki anası-iki babası-iki, üç, dört kardeşi olabilir mi? Bu topraklarda oldu ve Onun hikâyesine döndü, evrildi, çiçeklendi. Ne kadar zaman geçerse geçsin.. bir gün, bir yerde, hikâyelerimizi ararken  (hayat, kendi hikâyelerimizi aramaktır aslında) ve kaç insan varsa içimizde sevelim ya da sevmeyelim her birini, işte o hikâyeleri ararken çıkıverir karşımıza; bunca zaman geçti  üzerinden yine de şaşarız.
  Yaşlılık bilgeliktir der, çokbilmişler, değildir. Yaşlanmak, her bir hikâyeyi ayrı ayrı sevebilmektir yabancılaşmadan. Her birine, evlat muamelesi yapabilmektir, ayırmadan. Paskalya’da, parçaları bulup, birleştirip yeniden göğe yükselebilmektir, Hampartsum-dur..  Bercuhi'nin eşidir, Levon'un kayıp dedesi. Bir başkasının yol arkadaşıdır, benimse hikayesinin peşine düştüğüm, kendimi ararken.
   Bir yerde birileri  yorulmuşken yaşamdan, hayata sıkı sıkıya tutunmanın anlatısıdır Hampartsum- olmak...
  Tutunamasa, "varım" demese, Levon olur muydu? Yol arkadaşı olur muydu? Bercuhi Hanım, göğe yükselirken, kimin elini tutardı? Ben, bunları anlatabilir miydim? Birgün Ortaköy'ün köhne bir binasının, duvarları yumurta kabı kaplı daracık odasında, bir piyanonun tuşlarından dökülen hüzünlü ezgileri duyabilir miydim ciğerimde? 

Kaç hikâye sığdı şuncacık cümleye..

Ağustos 2011

Hampartsum: Ermenice erkek ismi; "göğe yükselen" anlamına geliyor. (İsa'nın çarmıhta ölümünden kırk gün sonra dirilip yeniden göğe yükselmesi.)

16 yorum:

 1. çok çok güzel, devamı gelecek miiii ?

  gittikçe tarzın oturuyo, yazdıkların ruh buluyo desem, ukala demezsin bana di mii :)

  YanıtlaSil
 2. Dostlarımı ölümsüzleştirdin Halil'im.Çok teşekkürler sana.Bir de onları bulabilsek ne kadar mutlu olurum.

  YanıtlaSil
 3. Sen merak etme Melda Abla.. Ben bulurum diyorsam bulurum.:)

  YanıtlaSil
 4. Sen git, pazar günü uyu! derim, ne diyeceğim. Uyku tulumu..:)

  YanıtlaSil
 5. (hayat, kendi hikâyelerimizi aramaksa aslında)...

  "Ben nice depremler gördüm
  Kolay kolay yıkılmam
  Her defasında kaybetsem
  Yine de hiç üzülmem
  Aslında bu kadar da kırılgan değildim
  Kendi yarattığım düşmanlara yenildim
  Bir kayboldum sonra tekrar belirdim
  Masallardaki gibi
  Bir varmışım, bir yokmuşum "

  YanıtlaSil
 6. Hayalkahvem.. Her kahramanın aşil topuğu vardır. Sadece, olduğunu bilmezler. Ok değene kadar..

  YanıtlaSil
 7. Selam, blog listenizi de güncelleyecekmisiniz aceba:):)

  Birde yazı başlığını ilk görünce bir anlam ifade edermi acaba diyerek tersten okudum..Yok olmadı..Sağdan sola olmadı, yukarıdan aşağı falan..Neyse yazı güzelmiş..İsmi tuhaf olsada..

  YanıtlaSil
 8. Mütemadiyen, yazının altında ismin açıklaması var.. Ya bir halt ettim, şablonla oynadım, sen misin oynayan.:)) anlamadığım işler..

  YanıtlaSil
 9. Yav sevgili avram:):) usta :):) hani blog listen varya ismini değil linkini değiştircen..Şöyleki,
  tasarımdan blog listene gireceksin,kapanan veya izlemediğin blog linkini kaldırıp, izlediğin blog linklerinide kopyalayıp, yapıştıracaksın..Aaaa:):) ama
  cebren ve hile ilen:):)

  YanıtlaSil
 10. :) Uyku tulumu ha..Bi o kalmıştı demediğin :)

  Avram mıymıy'ın selamını getirdim, hani üzerimde kalmasın söylim de :)

  YanıtlaSil
 11. Mütemadiyen.. Oldu mu, tamam mı, yapmış mıyım.:))
  SBR; Ya ben, pazar mazar ayırmadan, taş çatlasa 6 saat uyuyan adamım. Fazlasını talep eden herkes gözümde, uyku tulumudur.:)

  YanıtlaSil
 12. "Hayat şeylere yüklediğin anlamlarla sınırlıdır ne de olsa." sema kaygusuz

  YanıtlaSil
 13. ..."Gerçeklik" dediğimiz, herbirimiz için, imgelerimizden başka bir şey değildir bir bakıma. İmgelerimizi sürekli olarak bozup düzelterek, yeniden kurarak, onlara bu özümleme ile uyarlanma işlemlerini uygulayarak, kendimizi, kendimizin dışında kalanı anlamlı tutmaya çalışırız... Bilge Karasu
  Öyküler de imgelere dayanır, okuyucunun duygularını kavrarsa öyküleşir.

  YanıtlaSil
 14. Olmamııışşşş:):) İlahi şu anda acayip güldüm..İsim tamamda denedinmi hiç linki tıklayıp girmeyi..Linki değiştirceeenn..Of yaaa tamam vazgeçtim zatenn:):)Valla vazgeçtim :):)

  YanıtlaSil
 15. ben de içimdeki tüm hikayeleri olduğunca benimseyip sevebildiğimde mi yeterince yaş almış olduğumu anlayacağım? ya kimin elini tutacağım, olacak mı hayatın içinde daima bir hampartsum bir hikayeyi olsun hala sevemediğimi umarsızca gördüğümde?

  çok sevdim ben cümleleri. bir de çok sevdiğim bir ermeni isim geldi aklıma, "alin", bildiğim kadarıyla güneşin doğduğu yer demekmiş..

  YanıtlaSil
 16. "Alin" güzel isimdir, Nil..

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)