22 Ağustos 2011 Pazartesi

BERCUHİ

   Bir gün; bir isim duyarsın.. Anılar yüklüğünden fırlayıp gelen bir isim.
Müziği hoşuna gider, bu topraklarda doğmuştur ya.
Gübresini, suyunu, çapasını, hasadını bu topraklarda almıştır ya.
Sayfalardan birinin kenarına iliştirirsin, lazım olur diye. Kurşun kalemle ama. İzi kalmalı.
Gözüne ilişir sonra, unutmuşsun; yoklarsın, merak duruyor yerli yerinde. Heveslidir bu topraklar, öğrenmeye.
Sağa bakar, sola bakar, alt eder, üst eder, bulursun anlamını- notalarını..
                             'O' çıkar karşına..
Masalları sever bu topraklar ya. Masalsız büyüyen çocuk olmaz ya.
Sigarayı aranır ellerin, izin almaya gerek duymadan. Bulur.
Deriiin bir nefes çekersin, dumanına karışır. Tüm çaban, uğraşın, yıllara sarih emeğin..
Boşa gider, bir kelime ile..

  Bu dişinin bir de erkeği vardır der, Onun hikâyesinin peşine düşersin.
Senin Hikâyene benzer mi ya?

Ağustos 2011

8 yorum:

 1. HAYDİ BAKALIM ŞİMDİ HAMPARSUMU DA BUL :)

  YanıtlaSil
 2. O konuda, Levon'un peşine düşeceğim gibi görünüyor Melda Abla.:))

  YanıtlaSil
 3. bir gün bir yol çıkar karşına,
  gideceğin yerde, varacağın şehirde seni beklediğini sandığın birisi olur.
  herşeye rağmen severken, sevilmediğini bildiğin halde severken o yolun çizgilerini takip edip 'sonra ne olacak' diye düşünürsün.

  içini derin bir heyecan sarar, bazen vazgeçmeye çağırır seni çaktırmadan, indirmeye kalkar peronda bekleyen otobüsten.

  sonra perondan kalkar gider o otobüs. varır ki aslında seni bekleyen hiç kimse yok.

  bir erkeğin bazen başka bir erkeği vardır, insan bazen onun da peşine düşer...

  YanıtlaSil
 4. Bazen.. Bu da güzel kelime. Nir dolandım, sigara içtim. Evet bazen.. Bazen bir çocuk olur bazen bir kuş. Bazen de bir araba. Bir silik yüzün peşine düşmüş ya, hikayenin kahramanı zamanında.. Bazen de silik bir fotoğraf olur.
  Bir Ermeni çiftin isimleri bunlar. Tesadüfen karşılaşan birisinin alattığı kısa bir anıdan, yıllar önce fırlayıp gelen iki isim. Berjuhi Ya da Bercuhi, kadının adı. "Saf olan" anlamına geliyor. Anıyı anlatan, eklemiş zaten erkeğin adını: Hamparsum.. Onu bir bilene danışacağım, bulamadım internetten tüm aramama rağmen. Ne güzel isimler, demiş not almıştım kenara. Bu hikaye çıkıverdi. Bazen.. Güzel kelime.:) Kıymetini bildiğimizde..

  YanıtlaSil
 5. Sema Kaygusuz - Yeryüzünde Bir Yer
  den alıntı:
  "Bir şeye ad vermek onu kendine alışmaya zorlamaktır. Yeryüzündeki bütün kinsiz, gurursuz, yalın ve dingin canlıyı evcilleştirmenin ilk adımıydı bu." (s.18)


  bir de bu yönü ver değil mi isim vermenin
  bir de bu bakış açısı

  isim duymanın değil ama
  isim vermenin....

  YanıtlaSil
 6. Alışmaya mı yoksa sahiplenmeye mi? Mülkiyet damgasını vurmaya mı? Birisine ait olduğunu göstermeye mi?
  Eşyalara isim takarız, köpeklere-kedilere- hatta çocuklarımıza isim veririz. Alıştırmanın ötesinde bir olgu bu. ALıştırmak elbette var ama sadece alıştırmak değildir. Mülkiyet duygusunu da kimliği gibidir. " Benim çocuğum, benim kızım, benim köpeğim, kedim".. İsimlenen için de diğer insanlar için de.

  YanıtlaSil
 7. birgün bir kitap geçer eline. karıştıırken kenarına düşülmüş notlar görürsün, illa ki kurşun kalemle. bilirsin, senin gibidir o kalemi tutan eller, kitaplara incitmekten sakınarak silinebilir olsa da yıllarca silinmeyecek izler bırakmaktadır. öylece dalarsın işte kitabın içine, izlerin üzerinden, kendince...

  YanıtlaSil
 8. Çok gördüm o notlardan.. Sahaflık zamanımdan kalma alışkanlıktır, not alınmış kitapları karıştırmak. Başka ellerden, başka hikayelerden geçip gelen kitaplar.

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)