9 Mayıs 2011 Pazartesi

İBİŞE NASİHATLER/3

Sevgili İBİŞ;
   Bu mektubu sana Bostanlı sahillerinde yayılmış yazıyorum. Karşımda deniz arkamda kafenin mutfağı ve mutfaktan yayılan ucuz yemek yağının kokusu. Dolayısı ile arada yemek tarifi vermeye başlarsam şaşırma.
   En son nerede kalmıştık? Hah tamam, Yasalar falan-dı değil mi? İkincisi, Özgürlük. Hani senin bir heves atladığın konu.. Bilir bilmez diyeceğim ama bildiğin de var elbette. Var da sorun şu ki o bildiğin aslında İnsan aklının ürettiği en b.ktan düşüncedir. Zamana uymamanın ötesinde, zaman öncesinde bile kaale alınmaz.


   İnsanların canını sıkmadan ve lafı da uzatmadan o müthiş önermeni sorgulayalım yeter.
Ne demişsin sen bakayım? Ha evet, özgürlük tanımı zaman ve yaşam biçimlerine göre değişir. Zaman göre evet, çünkü zaman içinde özgürlük üzerine insan denen mahlukat yenidüşünceler geliştirebilir. Bu da eğer gelişmeye açık ise kabul edilir tanımalama olur. Tarih yazıcılığı bunun izleyiciliğini yapar. Amma, tutar da senin gibi İBİŞ/ler saçmalarsa buna tarih içinde düşüncenin gelişimi denilemez.
   Söylediğin örnekten yola çıkalım anlamazsın ama neyse: Müslüman Türk Milletinin örfünde, eşcinsellere yer yoktur.. Sonuç buydu değil mi? Türk-müslüman örfünde olmaz çünkü olmayanı da kabul ettiğin anda KAOS VE KARMAŞA ÇIKAR. Yani çatışma kaçınılmazdır. Hatta, Bedri Baykam'a akıl da veriyordun, cancağızım sen ateist isen git başka yerde yaşa çok mutlu oldukları yer var; diye.Baban da bir zamanlar Gominisler Moskova'ya diye yırtıyordu bir yerlerini..Sonra ilk koşturan o oldu, Moskova'ya. Ne ironi ama!
   İbişizm yolundan ilerleyecek olsak, ortalık kaz adımlı, gri gömlekli iri kıyım İBİŞlerden geçilmez hale gelecek. Sonra haklısın zaten, ortada herhangi bir eşcinsellik sorunu da kalmaz. Doğru... Peki ya, o eşcinsel Türk değilse? Türk olmayan insanın o örfe uyma zorunluluğu da yoktur değil mi? Türk değil, müslüman değil ama vatandaş ne olacak? Peki ya vatandaş da değil sadece oturma izni varsa? O da mı uymak zorunda? Ha sahi, hangi örf diye sorsam? Türk ve müslüman tamam ama, her müslümanın örfü diğerininkine uymuyor ki. Şafininki sünniye, sünni olanın malikiye; Şafi örfü ise hiçbirine. Üstelik burada esas olan da din, ırk değil. Irk önemini de kaybediyor. Irkı esas alsan daha da beter. Büyük bir coğrafyada yaşıyor Türkler ve her coğrafya parçasındaki örf diğerinden farklı. Tamam benzer yanları elbette var ama benzeşmeyen kısmı da çok. Karması mı olacak? Adam Gagavuz ise  ne yapacaksın?
Ya Allahın İbişi. ( Bak bak bak; ne utanmazz adamım ben.. Ayıp bana) Bu hesap kitabın içinden, Ağa Baban ( Adlof Hitler ) bile çıkamamış sonunda Irk Yasasında değişikliğe giderek, yarım kan -çeyrek kan ölçütlerini de eklemek zorunda kalmıştır. Hatta askere alınan yarı ya da çeyrek yahudi/Almanlar bile var. Yani Onun beceremediğini sen mi becerebileceksin? İnsan doğasına aykırı işler bunlar.  Demem o ki, bazıları sade Türk olsun müslüman olmaz çünkü saf bir inanış yok; bazıları der ki Türklük denilen ırki özellikler, zaman-coğrafya-karışmalar ile değişikliğe uğramıştır, saf değildir ve bugünkü toplum yapımızı belirleyen esas unsur olsa bile diğer unsur dini inanıştır.İkisi bir arada olmalıdır. Başkası der ki; inanış başlıbaşına unsurdur ve de yeterlidir; ırki unsurlar zaten inanışın temeline aykırıdır.Bitter olmalıdır yani.
    Hadi bakalım İbişim, çık işin içinden. Çıkamazsın ki. Bunların ortak paydaları olduğu kadar taban tabana zıt yaklaşımları da vardır. Onu aldım bunu almadım da diyemezsin. Biraz ondan biraz bundan oldu mu adama sorarlar : Eee o zaman biraz da şundan olsa ya...
    Kafan mı karıştı İbişim? Karıştıysa Arkaiksin demektir. Karışmadı ise saf  İBİŞSİN. Önüm arkam sağım solum sobe! Kasma kendini. Serbest bırak. Disiplinsiz hem de. O zaman şunu rahatlıkla söyleyebilirsin: Kimin ne düşündüğü ya da nasıl yaşadığı seni beni kimseyi ilgilendirmez. Canı eşcinsel olmak istiyorsa olur, türban takmak istiyorsa elbette takabilir. İnsanca yaşamanın şartı insani erdemlerimizi esas almaktır. Canı eleştirmek isteyen eleştirir bizi. "Vayyy sen benim kutsalımı nasıl eleştirirsin?"- diyemezsin.Anti tezin olmasa, zaten eleştirme gereği duymaz. Varlığı o eleştiride gizlidir çünkü. Özgürlük güzelşeydir be İbişim.. Özgürlük olmasa sen de olmazdın..

Belki bir final yaparım İBİŞİM... Bu havada hiç çekilmiyor bu konular. Börtü böcek, aşk meşk ten söz etmek, kadınları konuşmak-kadınlarla konuşmak varken...Sen de çekilmiyorsun. 

9 yorum:

 1. oturun kalkın dua edin. benim gibi var şu blog aleminde.

  Bir cümleyle anlatsanıza yahu.
  İbişle Memiş mahkemeye gitmiş vb...

  YanıtlaSil
 2. yine de güzel yazmışsın.
  Bir de sahile yayılmışsın ,oh valla.Şikayet şikayet.

  YanıtlaSil
 3. Hep o yasemin çayı yüzünden..Bi de deniz; bi de rüzgar..Güneş falan.

  YanıtlaSil
 4. Bir de hüzün çiçeği ya da nar çiçeği de olabilir.Hangisi olsun.?

  YanıtlaSil
 5. Ya sen seç işte bi şey.. Ben ağzıma bir çöp ot aldım, sapı uzun olanlardan.Uzandım çimlere, ayaklarımı da uzattım.Rüzgar esiyor üstümden, güneş yakıyor deniz de kulaklarımda.Yorma beni sorularla.Kasma beni, tercihlerle.

  YanıtlaSil
 6. At havanı ordan.
  Başbakan olayım Ankara'ya deniz yaptıracağım.

  YanıtlaSil
 7. nevzat mıydı? ona ne oldu peki merak ettim...

  YanıtlaSil
 8. Nevzat attaa gitti, yok...

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)