20 Mayıs 2011 Cuma

CLAİRE/ Bölüm-2/6

   Sebep olduğum bu karışıklık, masadaki oyuncuları rahatsız etmişti. Onu da tabii. Yarım derece çevirdiği kafası ile baktı. Yeşildi gözleri. Burnu, ağzı. Dudaklarım kurudu, damağımda. Kontrolden çıkmaya başlamıştım ki bu en son seneler önce, New York’a bir geminin tayfası olarak gittiğimde başıma gelmişti Barcelona limanına uğradığımızda. Hayatın çömeziydim daha. Tazecik, körpe. Boyu benden en az iki karış uzun o İspanyol kadını baktığında. Normaldi yani ama bu… Bu normal olmadığı gibi hayra alamet de değildi ve bana arka arkaya içirdiği viskiler yavaş yavaş etkisini göstermeye başlamıştı. Hold Em oynanan bir masaya oturmaya kalkışacak kadar etkili olmaktaydı. Evet, masadan kalkan oyuncu yerine oturmadığıma pişman olmaya başlamıştım yavaş yavaş ve son dubleyi de kafaya dikince,   bir cesaret gelmişti bana. Hem, bu krem karamelin dibinde olabilmek hem de poker masasına oturabilmek için. Bilmediğimden değil ama fena halde çuvallayacağımdan.  Kredi kartım doluydu, cebimde de idare edecek bir miktar vardı. Eldeki jetonlar bir işe yaramayacaktı burada ve paraya çevirmenin de bir anlamı yoktu. Masayı izleyen yaşlılardan birisinin eline tutuşturdum jeton kutusunu ve kulağına “Tanrının selamı size bu” dedim İngilizce. Kadın önce şaşkın yüzüme baktı sonra kumarbazın gülümsemesi yerleşti yüzüne. Makinelere doğru fikrimden vazgeçerim korkusu ile hızlı adımlarla yöneldi. 

  İşte artık, O ve ben kalmıştık. Daha doğrusu gözlerim Onda kalmıştı. Nefesim normale dönüyordu, beynime de kan gitmeye başlamıştı. Sakinleşiyordum yavaş yavaş. Tam olarak göremesem de yüzünü daha dikkatli incelemeye başlamıştım artık. Yüzünü, mimiklerini, kartlarını eline aldığı sıradaki jestlerini.
  Hafif bir makyajı vardı, ten rengi ile uyumlu açık renklerden oluşan. Anlamam bu işlerden, sadece gözüme batmamıştı ki genelde koyu tenlilerin abartılı canlı renkler kullanmalarından ve yoğun makyajlarından pek hazzetmem.  “O” yapmamıştı.  Üstündeki elbiseye kaydı gözüm. Vücuduna oturmuş, önden kapalı ama sırttan açık, dizinin hemen altına kadar inen saten izlenimi veren bir kumaştan yapılmıştı.  İlgim olmayan bir konu daha.  Kumaşlar, özellikleri. Saten gibi gelmişti bana. Belki de değildi bilmiyorum.  Krupiyenin sesi ile ilgim dağıldı üzerinden “As üçlü, kazanır”. Önünde son kalan fişleri son bir Hamle ile ileri süren, siyahi genç kaybetmişti oyunu.   Yeni fiş almaya davranmadan kalktı masadan asık suratıyla. Kimseye fırsat bırakmadan atıldım boşalan yere ama krupiyenin göğsüme dayanan el gibi kesinlik taşıyan sesi durdurdu beni. “ Sırada bekleyen oyuncu var efendim, dilerseniz başka masaya yönelin”.
(Kısa bir ara-Sonra ömrünüzü yemeye devam)

3 yorum:

 1. Şu devrik cümleleriniz yok mu, vallahi okuma şevkimi kırıyor!

  YanıtlaSil
 2. E güzel de sen böyle aralar verirsen ömrümüzü yemen pek uzun sürmez :)

  YanıtlaSil
 3. N.Narda... Kolayı var, düzeltiver sen.(Bak, bu da devrik cümle.:)) )

  Ebruli.. Sen benim ömrümü yiyorsun.:)

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)