16 Mayıs 2011 Pazartesi

CLAİRE/ Bölüm-2/3

   Makinelere baktım hangisi daha albenili, cicili bicili diye. Göz zevkime uygun olanlardan birisini seçip başına geçecektim. Bazıları gibi bütün gece en fazla para yutanının hangisi olduğunu anlamaya çalışacak değildim. Böyle bir inanış vardır: Makineler kumarhane tarafından belirli periyotlara bağlı olarak ayarlandığı için, o gece en fazla jetonu yutup henüz doğru düzgün ikramiye vermeyenini bulup oynamaya çalışır müdavimler, böylece o verilenleri çalabilsinler kasadan.                                           


    Beni cezbeden bir makine seçip karşısına kurulacaktım. Sıkılana kadar oynayacak, sıkılırsam kalkacak, masaları izleyecek belki bir şeyler atıştıracak, viski içecek, müşterileri izleyecektim; güzel kadınlara göz ucu ile bakacak sonra tekrar makinelerden birisinin karşısına geçip elimde kalan son jetonları da oraya atacak ve geceyi tamamlayacaktım. Bu gecenin planı buydu.

   Oynamaya başladım; kulağım çalan müzikte, bir gözüm tek kollunun ekranında dönen çark-ı felek benzeri şeyde, diğer gözüm salondaydı. Yanımdan geçenlerde, diğer makinelerin başındaki insanlarda, garsonlarda, krupiyelerde... Henüz bir saat geçmişti ki, jetonların azaldığını fark ettim karnımın acıktığını tebliğ eden guruldama sesi ile. İçerideki insanların sesi,  makinelerin uğultusu ve  müzik  ile eşitlenmişti. Casino yükünü almak üzereydi.
  Karın gurultuma itiraz etmek yerine yerimden kalktım, makineye başım ile küçük bir selam verdim. Sıkı oyuncu çıkmış tek bir jeton bile geri vermemişti bana. Elinde aperatif tepsisi olan garson aranmaya başladım. Bulduğum aperatifler hoşuma gitmedi eni  konu acıkmıştım. Açık büfenin nerede olacağını düşündükten sonra gözüme kestirdiğim tarafa doğru yol aldım. Etrafım, makinelere gömülmüş şık giyimli orta yaş üzeri ya da orta yaşın hemen altı kadın kaynıyordu.   Erkeklerin yaş ortalaması daha da felaketti. Bu kısmına itirazım yoktu ama kadınların yüksek yaş oranına sahip oluşu, canımı sıktı. Benim bildiğim Avrupa’da kumarhaneler şık insanlarla doludur. Ya da filmlerde bize öyle yutturuyorlar. Oysa Amerika fırsatlar ülkesidir. Ayağında terlik, kıçında şort ile gelen herkese kapıları açıktır. Yanınızda smokin giymiş birisi ile rahatlıkla kumar oynayabilirsiniz. Ya da biz öyle sanırız. O yüzden, tüm rüküşlüğe varan şıklıklarına rağmen kadınların yaş ortalamasından hoşlanmamıştım. Film izlemekten farksız amacı olan bir insan olarak, bu durumun tatminsizliği karşısında, aldığım viskinin miktarını arttırmaya karar verdim.
(Devam)

11 yorum:

 1. Hadi ama hız kazansın hikaye biraz...

  YanıtlaSil
 2. tövbe tövbe..:)) deli misin yahu, senden başka okuyan yok.:))

  YanıtlaSil
 3. ne yani sadece ben okuyorum diye sürünecek mi hikaye :))
  reklam yapalım tirajını arttıralım, kampanya açarım valla bak demedi deme :D

  YanıtlaSil
 4. Sevgili H. Ne zaman geliyor? Gelse de kurtulsam.. Ya sen kaç aylıktın? Bi dur yahu acelen ne.

  YanıtlaSil
 5. Benim H.ciğimin gelmesine çooook var daha...
  Önce ben onun yanına gidicem,sonra dönücem,sonra o gelecek :))
  Yani buna bel bağlama istersen :D

  YanıtlaSil
 6. Bana bak, zaten yeniliyoruz şu an itibarı ile...

  YanıtlaSil
 7. nereden biliyorsunuz tek okurunuz olduğunu? edebiyat- blog aleminde her yer sessiz izleyici- eleştirmen dolu:)

  YanıtlaSil
 8. Seninkinin sebebi belli nerde ne bulacağım, cıksss cıksss cıkkss diyebileceğim, parmak sallayacağım, merakı.:))
  Ebru coştu, yakında ver şu klavyeyi beceriksiz ben yazıcam derse şaşırmam.:))) ( İyi yazıyor ama bak bu da bi itiraf)

  YanıtlaSil
 9. biri bana bir şey mi dedi :))

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)