15 Mayıs 2011 Pazar

CLAİRE/ Bölüm-2/2

.
    İşte bunun farkında iseniz, benim taktiğimi geliştirin ve hiç uğraşmayın çıkacağım diye, en az parayı bir kova jeton ile kaybedin. Ama kaybederken en azından sizin ile kasa arasındaki kazanma savaşını onun açısından pirüs zaferine dönüştürün: Bol miktarda viski ve sigara; hatta acıkmışsanız yiyecek… Olabildiğince çok ve olabildiğince kaliteli.

    Böylece harcanan para da kasanın cebinden tedarik masrafı olarak size geri dönsün. Aslında bu göreceli bir zarar vermedir çünkü kasa o giderleri için doğru düzgün para harcamaz. Ya otel tedariki sırasında satıcılar tarafından işletmeye iskonto karşılığı olarak verilir ya da çok düşük maliyetli, ucuz olanları tercih edilir. Zaten, kumarhanenin hedefinde sizin-benim gibi oyuncular yoktur; onlar masalara yapışan, harcadığı jetonu saymayan-sayma gereği duymayan müşterilerin peşindedir. Onlardan kazandıklarının yanında bu yapılan ikramlar, en basit tanımı  ile devede kulak olarak kalır.  Bizler de bu devasa balığın üzerinde gezinen çöpçü balıklarından farksız görünürüz işletmenin gözüne. Büyük bütçeli filmin, küçük figüranlarıyız.
    
     Kulağımın alışması ile birlikte, içeri adımımı attım ve hemen önümden geçmekte olan garsonun elinde tuttuğu tepsideki yarı dolu orta büyüklükteki viski bardaklarından birisini kaptım; içinde beş tane sigara olan özel hazırlanmış paketi de tabii. Henüz sigara yasağı Bükreş'e uğramamıştı. Viskimi yudumlarken, makinelerin arasında dolanmaya başladım. İnsanlar, gözleri tek kolluların ekranında biteviye jeton atıyor, dönen sayıların ya da resimlerin eşitlenmesini bir heves, umutla bekliyorlardı. Oysa bilseler bile bilmezlikten geldikleri, o hazneden ne kadar jeton dökülürse dökülsün asla kârda olamayacakları ve belki, bir kaçı ufak tefek kazançar elde etse bile çok büyük bir kısmı sabaha karşı yataklarına gittiklerinde, zenginliklerinin bir kısmının kumarhanenin kasasına geçmiş olacağıydı.
   
    Masalarda ise durum biraz daha farklıydı. İnsanlar, jetonların düşme sesini değil, yeni ve kullanılmamış kağıtların krupiye tarafından çekilirken çıkardıkları seslere odaklanmıştı. Oyun kâğıtlarının sesi, normal kâğıdın sesine benzemez içindeki plastik maddeden dolayı. Daha tok ama daha aristokrat bir sestir ve şans faktörünün yanında daha da büyükçe alan kaplayan, yetenek te karışır işe. Krupiyeye karşı bağımsız ama yan yana savaşan savaşçılar gibidir oyuncular. Hem birbirlerini kollarlar hem de yandaşlarının uğradığı zararı kaptırmamaya çalışırlar kasanın temsilcisi bu krupiyelere. Ama sonuç orada da değişmez.
(Devam edecek)


  

2 yorum:

 1. Oysa bilseler bile, bilmemezlikten geldikleri, gecenin sonunda ne kadar jeton o hazneden dökülürse dökülsün asla kârda olamayacakları. Belki, bir kaçı ufak tefek kazançlar elde edebilirdi ama çok büyük bir kısmı sabaha karşı yataklarına gittiklerinde, zenginliklerinin bir kısmı kumarhanenin kasasına geçmiş olacağı.

  Bu cümleyi daha farklı yazsan mesela;
  Oysa bilseler bile, bilmezlikten geldikleri, gecenin sonunda ne kadar jeton o hazneden dökülürse dökülsün asla kârda olamayacakları ve belki, bir kaçı ufak tefek kazançlar elde edebilse bile çok büyük bir kısmı sabaha karşı yataklarına gittiklerinde, zenginliklerinin bir kısmının kumarhanenin kasasına geçmiş olacağıydı.

  ???

  YanıtlaSil
 2. Valla daha iyi oldu..Dur senin dediğin şekilde düzelteyim.:)

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)