29 Ekim 2010 Cuma

BİR ŞEHİRİnsan evladı olmayan bir şehir İstanbul...
İnsan evladı olan bir şehir bilen var mı aranızda ?Yağmuru rüzgarı ,  yıkmak için esiyor , yağıyor...İnsandan acısını çıkarmaya saldırıyor sanki.


İnsan evladı olmayan bir şehir burası...Hacı Hüsrev'in dibi , Up Hill gökdelenleri ...Dolapdere'nin , dolabı Hacı Hüsrev ; deresi Recidence...Sokakları taksi dolu geceyarısından sonra...Kafaların dumanlandığı ruhların örselendiği bir yer...İnsan evladı değil buralar...Feriköy’ün arka sokakları , kurum ve yağmura batık ; iki karış mesafede komşunun penceresi ve sen de karışıyorsun tüm kavgalara , kahkahalara...İki sokak ötesi , Bomonti'nin seçkin(!) duvarları olan korunaklı lüks siteleri. Yan dairenin varlığı sadece dışarıdan görünen bir pencere .İnsan evladı olmayan şehrin , sıradan görünen mahallesi burası...

İnsan evladı olan bir şehir bilen var mı?…

Taksici : Abi , geçen akşam geçiyordum buradan ; köşede indi yolcu parayı aldım , kafayı öylesine çevirdim sol tarafa , zemin katın penceresindeki manzara : Adam yarı çıplak ve zenci , kanepede almış kucağına bir sarışın….Perdeler açık…Adam zenci , kadın sarışın…Tersi olsa ne olur = Adam sarışın kadın zenci…Erkek- kadın olması yetmez mi?.Peki , erkek-erkek olsa;kadın-kadın…?
İnsan evladı olmaz mı o zaman da ? Bir şehir bulun bana…İnsan evladı olsun…

4 yorum:

 1. usta; bomontime, feriköyüme laf söyletmem kusura bakma..
  bu şehir, delidir doludur, evet yorucudur ama yaşar biliyor musun.. yaşar gibi yapan insanı çoktur ama bu şehir yaşar..
  ve bu insan evladı değil dediğin şehirde, bilmezsin ne insan evlatları var..


  şehrime laf yok ..
  ustam bile olsan yok..

  YanıtlaSil
 2. Beni bir kişi anladı; O da yanlış anladı...Hem de ne yanlış anlama...

  YanıtlaSil
 3. değil sevgili avram usta değil.. işin latifesi bir yana, ŞEHİR olabilmenin bedeli ne yazık ki, insan olmaktan vazgeçmek belki de..

  İnsan evladı olan bir şehir bilen var mı?…

  neden insan bazen bir dağ başını özler ?
  - bu da yanlış olduysa üzgünüm..

  YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)