21 Ekim 2010 Perşembe

BAY HİÇ KİMSE : İNSAN - FESTUS OKEY
Bir yargılama ki , tuhaf ve karanlık soruşturmalara bağlanmış durumda. Maktul ve mağduru : "BAY, HİÇ KİMSE" FESTUS OKEY

  Yaklaşık Üç yıl önce dövülerek katledildi. En kıyıcı ve vahşi yoldur döverek öldürmek. Çıplak ellerinizde gider canı maktulün. Saniye saniye , santim santim alırsınız yaşamı vücudundan. Kollarınız Azrail’in orağına dönüşür. Katilin, insan olmaması gerekir; en azından bitene kadar insan değildir. Sonrası meçhul.

Her cinayetin bir sebebi vardır; Bay Hiç Kimse’nin kaderini derisinin rengi belirledi. Fail "Bay Önyargı"ya göre,  derinin rengi başına gelecekler için yeterli bir sebepti. Oysa, bilselerdi Bay Hiç Kimsenin aslında genç bir futbol delisi olduğunu ve hayallerinin peşinden, bir gün büyük bir futbolcu olabilmek için, Dünya Metropolü diye övündükleri İstanbul’a geldiğini ; bilselerdi sadece ve sadece hayallerinin peşinde koştuğunu , suç ile ilgisi olmadığını , dururlar mıydı? Kimbilir; belki…

Bu gencecik Afro-İstanbul’lu , bir gece bir devlet kurumunun koridorlarında katledildi;Cellatları , kendilerini Tanrı sanan ceberrutların örgütünün sadece maaşlı çalışanı/ları idi.Cellatlar , ayaktan seçilir zaten , başların cellat olduğu görülmez;temiz kalmalıdır elleri.

Olay duyulduğunda , önce her zamanki inkar ve reddediş açıklamaları geldi ; ama maktulü de yok edemeyeceklerini bir türlü öğrenemedikleri için , bahane açıklamaları izledi devamını.Açıklama eşittir DEVLET bu topraklarda.Reddeden de ZINDIK…

Zındık sayısı çoksa , gerçekler saklanmaz , gelir ciğerinize çöker.O ciğer yürekli ise , kağnıdan farksız bürokratik yargı da çalışmaya başlar.

Mahkemeler adalet için değil , gerçeklerin adı “Saray” kendisi gecekondu olan binalarının karanlık koridorlarında , dosyaların tozu haline gelmesi için vardır.

Ve Bay Hiç Kimse iseniz , kaybedilmeye yeterli bir sebebiniz vardır ; dosya tozu olarak.

Yine kaybetmeye çalışıyorlar ve yine unutturmaya çalışıyorlar.

O bir “İNSAN” dı ; Adı olsun yada olmasın , İNSAN…Festus olarak okunsun yada okunmasın   önemi yok  , Birleşmiş Milletler  mülteci kimliğinde , isim hanesinde yazan harfler bütününün .İnsan denen canlı bir türe dahil olması yeterli.

Ve bugün , Bay Hiç Kimse , Festus mu değil mi ; ikamet adresi neresi ; medeni hali nedir ; aylık geliri ne kadar ; pek bir merak edesi var devletimizin.Onun gittiği yerde paraya gereksinimi kalmadı artık;kimlik derdi de yok…Siz sanığın kim olduğunu araştırın , maktulün değil.
Siz , cellada değil , başındakilere “Sanık ! Ayağa Kalk! “ diyebildiğiniz gün , Bay Hiç Kimse , gülümseyecek…Ve uykusuna dalacak…

2 yorum:

  1. Bay hiçkimselerin başında kendilerini Tanrı sananlar olduğu sürece bu ceberrutlar örgütünün maaşlı çalışanları da hep olacak celladların da galiba sesi soluğu çıkmayacak.Öyle mi dersin, yoksa değişecek mi herşey?

    YanıtlaSil
  2. Cellatlar da , uşaklar da her zaman olur;her düzende...Sanırım bunların olmadığı günleri hayal etmeye , ÜTOPYA diyorlar.Kimbilebilir ki?...Belki değişir.ZINDIK sayısı artmasına dua edelim.

    YanıtlaSil

Etiketler

ADAM VAR (1) AFORİZMALAR (3) Akçay Günlüğü (1) ANLATI (17) ARTUNÇ BEYİN DEHŞETLİ SON GECESİ (1) BANA DAİR (12) BEN BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜM (1) BERGAMA-1965 (1) BİLGİNİN VE SANATIN MÜLKİYETİ OLMAZ (1) BİR ADAM/GÖLGELER İÇİNDE (1) BİR ANLATI ÜZERİNE SERBEST SALINIMLI ( GECİKMİŞ) DÜŞÜNCELER (1) BİR MAYIS (1) BİR TANE (1) BİR YAZ GÜNÜ RAPSODİSİ (5) BİRİ/HEPSİ/HİÇBİRİ (1) BOSTANCI RECİİNİN OĞLU TAKSİCİ NUMAN (1) BRİ METREKAREDE HAVA VAR (1) BUGÜN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK (1) BUNU GÖRÜYON MU (2) CELLAT (1) CİCİLERİ SEVELİM (1) CİNAYETİ GÖRDÜM AMA TANIK OLMAM (4) CLAIRE (8) ÇÜRÜK AŞK HİKAYESİ (1) DENEMECE (4) DENİZ MORALIGİL İMZA GÜNÜ (1) DERNEK (2) DOSYALARI HAVALANDIRMA ZAMANI (1) DÖNEN DÖNENE (1) DUYURU (7) DÜĞÜN (4) DÜŞ KAPISININ MANDALI: FANTASTİK EDEBİYAT (1) EDEBİYATA DAİR (52) EDERLEZİ (1) FARFARA TEYZENİN BİTMEK BİLMEZ EFSUNLARI (1) FUNDA ÖZŞENER (1) GAITASINI ÇIKARTMAK (1) GÖKDELENİN TEPESİNDEN DÜŞÜYORSAN DEBELENMEYECEKSİN (1) GÖRÜŞ/MEK (1) GÜNCEL (3) HUKUK (1) İBİŞE NASİHATLER (4) İDA RÜZGAR LESBOS (1) İHSAN OKTAY ANAR (1) İKİ FİLM BİRDEN (1) İZMİR FELSEFE GÜNLERİ (4) İZMİR KİTAP FUARI (1) KARŞIYAKA (1) KAYIP CÜZDAN HİKAYESİ (1) KEDİ KİTABEVİ (2) KELİME KELİME ANLAT DESELER (1) KENDİME DAİR (11) KİTAPLAR (2) Komünist Partisi (1) KORUYALIM (1) KUM TORBASI (1) KÜÇÜK BİR YANLIŞ ANLAMA (1) MAROON AĞLARINI ÖRÜYOR (1) MAROON IS NO:1 (1) MARTI ÇIĞLIĞI VE GAZETE VE... (2) Mektuba Bağlanmış rüya (1) MODERN ZAMAN VAKANÜVİSLERİ (1) OLDU MU BÖYLE OLACAK (1) ÖYKÜ (26) ÖYKÜ OKUDUM BUGÜN (1) PİTKİM VE SALYANGOZ KABUĞU (1) PRESTIGE (1) ROMAN YAZDIM (1) SADIK YEMNİ (1) SAVUN-MA (1) SENİ SEVİY... (1) SEVİŞGEN RÜYA (1) SIZINTILAR (6) SİNEMAYA DAİR (11) SON ÇALIŞMA (1) SÖYLEŞİ (1) SURATINA SURATINA (1) sürrealist mahallenin olmayan efkâr-ı umumiyyesi (6) ŞANSLI ADAM (1) ŞİİRİMSİ (23) TAM ŞU ANDA (1) TEHDİT EDİLDİM (1) TİYATRO (1) TOPRAK KEMİKLERİMİ ÇAĞIRINCA (1) Türk Yargıçları (1) YAŞAMA DAİR (65) YEMEK (1) Yol-Tütün-Yorgunluk (1) YUNAN USULÜ (1) ZAHİRİ HANIMIN TEFTİŞ GÜNLERİ (1) ZEHRİMİZ EŞİT; FARKIMIZ FİYATIMIZDA (1)